Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 18:15 Aktualizované dňa 13.04.2021 o 18:51

Biden navrhol Putinovi usporiadanie summitu na území tretieho štátu

Ponuku na "vybudovanie stabilného a predvídateľného vzťahu s Ruskom" predniesol v telefonickom rozhovore, v ktorom štátnici tiež okrem iného diskutovali o rastúcom napätí medzi Moskvou a Ukrajinou

Biden navrhol Putinovi usporiadanie summitu na území tretieho štátu
Zdroj: TASR

Americký prezident Joe Biden navrhol svojmu ruskému náprotivkovi Vladimírovi Putinovi v nadchádzajúcich mesiacoch summit na území tretieho štátu, uviedol Biely dom.

Ponuku na "vybudovanie stabilného a predvídateľného vzťahu s Ruskom" predniesol v telefonickom rozhovore, v ktorom štátnici tiež okrem iného diskutovali o rastúcom napätí medzi Moskvou a Ukrajinou, píšu zahraničné tlačové agentúry.

Biden v telefonickom rozhovore s Putinom vyjadril znepokojenie USA v súvislosti so zhromažďovaním ruských vojakov v oblasti Ruskom okupovaného Krymu a na hraniciach s Ukrajinou. Na Rusko apeloval, aby "deeskalovalo napätie", uviedol Biely dom.

"Prezident Biden opätovne potvrdil svoj cieľ vybudovať stabilné a predvídateľné vzťahy s Ruskom, ktoré zodpovedajú záujmom USA," píše sa vo vyhlásení Bieleho domu.

"Obe strany vyjadrili pripravenosť pokračovať v dialógu o najdôležitejších oblastiach s cieľom zaistiť globálnu bezpečnosť," uviedol vo svojej tlačovej správe Kremeľ.

Napätie medzi oboma krajinami sa v poslednom období zvýšilo v súvislosti s pohybmi ruskej armády na hraniciach s Ukrajinou, pripomína AFP.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok povedal, že Moskva posiela k západným hraniciam Ruska vojakov na "cvičenie" v reakcii na kroky NATO, ktoré podľa neho Rusko ohrozujú.

Ukrajinský minister obrany Dmytro Kuleba sa v utorok stretol s vrcholnými predstaviteľmi NATO vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena. Ten vyjadril pevnú podporu Kyjevu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.