Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2021, 12:17

WHO robí starosti tempo, akým pribúda nakazených koronavírusom

Zdravotníci aplikovali asi 734 miliónov dávok vakcíny proti covidu-19, z toho veľkú časť v bohatých krajinách.

WHO robí starosti tempo, akým pribúda nakazených koronavírusom
Zdroj: Reuters

Počet ľudí, ktorí sa na celom svete za jeden týždeň nakazili koronavírusom, sa počas uplynulých dvoch mesiacov takmer zdvojnásobil. Nákaza sa rýchlejšie ako teraz šírila len koncom minulého roka. Dnes na to upozornil generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Nových prípadov a úmrtí pribúda takým tempom, že nám to robí starosti," uviedol šéf WHO.

Agentúra DPA píše, že k 15. aprílu WHO evidovala 5,04 milióna novo infikovaných počas siedmich dní. Od začiatku pandémie sa koronavírusom podľa dát WHO nakazilo 137,8 milióna ľudí, 2,96 milióna z nich zomrelo.

Zdravotníci aplikovali asi 734 miliónov dávok vakcíny proti covidu-19, z toho veľkú časť v bohatých krajinách. Web univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorý šírenie nákazy dlhodobo sleduje, teraz uvádza vyše 139,1 milióna prípadov nákazy a 2,98 milióna úmrtí.

Tedros tiež povedal, že ho mimoriadne znepokojuje nárast počtu prípadov v krajinách, ktoré pandémia zatiaľ zasiahla pomerne málo. K nim patrí Papua-Nová Guinea v južnom Pacifiku. Táto chudobná krajina s necelými deviatimi miliónmi obyvateľov do začiatku tohto roka evidovala len 900 prípadov nákazy, ale do polovice marca sa tento počet zdesaťnásobil, informuje DPA s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Austrália tomuto štátu darovala koncom marca 8-tisíc dávok vakcíny, ďalej získa 132-tisíc dávok vakcíny prostredníctvom programu COVAX, ktorý má garantovať, že sa vakcíny dostanú aj do chudobnejších krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.