Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2021, 21:02 Aktualizované dňa 17.04.2021 o 21:18

Česká polícia kvôli výbuchu pátra po dvoch Rusoch, ktorých Briti obvinili z útoku novičokom na Skripaľa

Dvojica využívala najmenej dve identity. Najprv sa preukazovali ruskými pasmi a následne pasmi Moldavska a Tadžikistanu.

Česká polícia kvôli výbuchu pátra po dvoch Rusoch, ktorých Briti obvinili z útoku novičokom na Skripaľa
Zdroj: TASR/AP

Česká polícia dnes oznámila, že kvôli výbuchu minučného skladu vo Vrběticiach z roku 2014 hľadá dvoch Rusov. Ide pritom podľa zverejnených fotografií o tých istých mužov, ktorých obvinili Briti z pokusu o vraždu bývalého špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry novičokom.

​Polícia Českej republiky žiada v súvislosti s preverovaním okolností závažnej trestnej činnosti o pomoc pri pátraní po dvoch osobách, ktoré sa mali najmenej v období od 11. do 16. októbra 2014 pohybovať na území Česka, najprv v Prahe, následne v Moravskosliezskom a Zlínskom kraji.

Vyhostenie diplomatov

Osoby využívali najmenej dve identity, kedy sa najprv preukazovali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu vydaným na meno Ruslan Tabarov.

​Česká polícia ohlásila pátranie po tom, ako dnes premiér Andrej Babiš a minister vnútra a zastupujúci minister zahraničia Jan Hamáček oznámili, že Česko vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády. Dôvodom je, že do výbuchu skladu výbušnín vo Vrběticiach v roku 2014 boli zapojení špióni z jednotky ruskej vojenskej služby GRU.

Skripaľovcov našli 4. marca 2018 v bezvedomí na lavičke v juhoanglickom meste Salisbury po zasiahnutí nervovoparalytickou látkou novičok, s ktorou podľa neskorších zistení polície prišli po prvý raz do kontaktu na vstupných dverách svojho domu.

​Británia obvinila z chemického útoku na Skripaľovcov Rusko, ktoré to však rozhodne popiera. Moskva trvá na tom, že svoj arzenál chemických zbraní v roku 2017 pod medzinárodným dohľadom zlikvidovala.

Tvrdili, že chceli vidieť katedrálu

Alexander Petrov a Ruslan Boširov, ktorých britské úrady obvinili z útoku na Skripaľa, v rozhovore pre ruskú televíznu stanicu RT vyhlásili, že s tým nemajú nič spoločné. Potvrdili však, že v marci 2018 Salisbury navštívili ako turisti. 7

Obaja muži potvrdili, že na fotografiách, ktoré britské úrady zverejnili, sú skutočne oni. Vyhlásili, že do Salisbury išli ako turisti na odporúčanie svojich priateľov. V meste sa zdržali len krátko kvôli zlému počasiu, ktoré im zabránilo navštíviť všetky zaujímavé miesta, ako vraj pôvodne chceli. "Neboli sme v Salisbury dlhšie ako hodinu kvôli časovému odstupu medzi vlakmi," povedal Boširov.

​Muži uviedli, že do Londýna prileteli 2. marca v čase, keď v Anglicku panovali dopravné problémy kvôli veľkej snehovej nádielke. Ďalší deň odišli do Salisbury pozrieť sa na historické miesta Stonehenge a Old Sarum, ale "nemohli sme kvôli zlým podmienkam, ktoré vtedy boli. Mesto bolo pokryté snehovou kašou, boli sme celí premočení, sadli sme na najbližší vlak a vrátili sa (do Londýna)."

"4. marca sme sa (do Salisbury) vrátili, hlavne pretože sa v Londýne všetko roztopilo, bolo teplé a slnečné počasie. Konkrétne sme sa išli pozrieť na Old Sarum a na katedrálu a rozhodli sme sa tú vec dokončiť 4. marca," povedal Petrov.

Na to šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová zareagovala otázkou: "Dokončiť tú vec. To je aká vec?"

"Pozrieť na tú preslávenú katedrálu, zájsť na Old Sarum," doplnil Petrova pohotovo Boširov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.