Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2021, 21:55

Praha asi chce zavrieť svoju ambasádu v Moskve, tvrdí ruský zdroj

Ruskí predstavitelia odmietajú obvinenia, že za výbuchom muničného skladu v Česku sú agenti GRU.

Praha asi chce zavrieť svoju ambasádu v Moskve, tvrdí ruský zdroj
Zdroj: Dreamstime

Praha sa zrejme rozhodla zatvoriť svoje veľvyslanectvo v Moskve, povedal v súvislosti s oznámením o vyhostení 18 ruských diplomatov z Česka agentúre Interfax nemenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdné označil tvrdenia o podiele ruských tajných služieb na výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach prvý zástupca predsedu zahraničného výboru Rady federácie (hornej komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

Šéf zahraničného výboru dolnej komory, Štátnej dumy, Leonid Sluckij, tvrdí, že v takýchto prípadoch musia nevyhnutne nasledovať "odvetné kroky". Podľa neho vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády zasadí "ťažký úder bilaterálnym vzťahom". K takémuto kroku nie sú žiadne reálne príčiny, povedal Sluckij Interfaxu.

​Je to absurdné obvinenie, povedal Džabarov. "Rusko nemá nič lepšie na práci než vyhadzovať do povetria nejaké sklady. Nikdy sme Česko nepovažovali za svojho protivníka," dodal.

Dmitrij Novikov, ktorý je zástupcom predsedu zahraničného výboru v Štátnej dume, povedal Interfaxu, že na odsun nie sú žiadne dôvody. Počet 18 vyhostených diplomatov je podľa neho "mimoriadna vec, pre ktorú nie sú žiadne zjavné dôvody."

"Zrejme sa rozhodli zatvoriť svoje veľvyslanectvo v Moskve," povedal ruský diplomatický zdroj agentúre Interfax.

Český premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že české bezpečnostné zložky majú dôvodné podozrenie, že do výbuchu muničného areálu vo Vrběticiach v Zlínskom kraji v roku 2014 boli zapojení príslušníci ruskej tajnej služby GRU.

​Z Česka bude kvôli tomu vyhostených 18 pracovníkov ruskej ambasády, ktorí boli identifikovaní ako členovia ruských tajných služieb. Krajinu musia opustiť do 48 hodín, uviedol vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček, ktorý je teraz poverený aj riadením ministerstva zahraničia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.