Bolo to pred ôsmimi rokmi v separatistickej časti Donbasu. Omylom som sa dostal do blízkosti základne vojska takzvanej Doneckej ľudovej republiky alebo ma udal taxikár ako podozrivú osobu, skrátka bol som zadržaný jedným z fúzatých kozáckych dobrovoľníkov strážiacich objekt. Ešte pred eskortovaním na strážnici som bol označený za krajne nedôveryhodný element ako „občan NATO“ a dostal som prednášku o tom, ako bude vyzerať v budúcnosti takzvaný „ruský svet“.
„Však uvidíš. My dôjdeme až k vám do Prahy a nastolíme tam naše poriadky,“ zdôraznil mužíček. „A nielen do Prahy, ale až do Bruselu. A tej vašej Európe ukážeme! Žijete v zvrhlom svete a to treba zmeniť,“ kričal. Tento zážitok pre mňa znamenal varovanie, že niečo nie je v poriadku a v Rusku sa šíri agresívna ideológia zameraná na ovládnutie okolitého sveta a možno ešte niečoho viac.
Podobných prípadov som zažil už celkom dosť. Môžem spomenúť napríklad mladíka na trajekte na Bajkale, ktorý ma utvrdil v tom, že anglosaská populácia je zlo a treba ju vyhladiť jadrovými zbraňami. Na kontrolných stanoviskách na Donbase, ktoré ovládali proruské sily, boli bežne ukazovatele na Berlín aj so vzdialenosťou, symbolizujúcou víťazné ťaženie sovietskej armády Európou v roku 1945.
Laboratórium na Donbase
Samotné európske hodnoty uvádzala vo svojom zozname javov, proti ktorým bojuje, tiež Ruská pravoslávna armáda, radikálna organizácia angažujúca sa na Donbase v roku 2014. Spolok úzko zviazaný s ruskými neonacistami Alexandra Barkašova bol na Donbase aktívny do doby, než tamojšie silové zložky spektrum bojujúcich skupín vyčistili, čiastočne vyhnali a čiastočne začlenili do tamojšej armády.
Duch boja proti západnej civilizácii so všetkými jej demokratickými hodnotami ale v separatistických republikách na východe Ukrajiny zostal zakorenený aj po ich určitej stabilizácii. Práve tieto regióny totiž slúžia ako laboratórium toho, čo sa deje v skutočnej ruskej spoločnosti a aké tendencie tam možno rozvíjať.
Pokiaľ sa totiž v roku 2014 v Rusku držal odkaz sovietskeho diktátora Josifa Vissarionoviča Stalina s ohľadom na jeho krvavé represie na uzde, tu ho velebili úplne otvorene a gulagy boli téma, ktorú nemá zmysel ani spomínať . Pri vyslovení skratky sovietskej tajnej polície NKVD behá nielen nám, ale aj mnohým Rusom mráz po chrbte. Separatistické republiky však veteránmi tejto zložky celkom otvorene velebili.
Nedá sa s určitosťou povedať, či ide o premyslenú ruskú taktiku, ale zdá...
Zostáva vám 85% na dočítanie.