Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2021, 19:23

Chceli vyskúšať účinnosť testovania. Párty pre 10-tisíc ľudí napokon zrušili

Miestne úrady sa obávali, že také veľké množstvo ľudí by nedokázali udržať pod kontrolou.

Chceli vyskúšať účinnosť testovania. Párty pre 10-tisíc ľudí napokon zrušili
Zdroj: TASR

Holandské úrady po mohutných protestoch zrušili ohlásenú obrovskú party s predpokladanou účasťou 10-tisíc ľudí, ktorá bola zamýšľaná ako test, či sa dá s pomocou koronavírusového testovania účastníkov vrátiť na organizovanie väčších kultúrnych podujatí.

Mesto Breda na juhu krajiny dnes odmietlo vydať povolenie s argumentom, že nevie zaistiť bezpečnosť návštevníkov. Informovala o tom agentúra DPA.

Hromadný večierok plánovalo v sobotu zorganizovať v Brede miestne rádio, proti čomu sa po celej krajine zdvihla vlna nevôle. Lekári, opatrovatelia, krčmári či vedci požadovali, aby úrady akciu zrušili. Petíciu proti organizovaniu megapárty podpísalo na 350-tisíc ľudí.

Akciu s názvom 538 Oranjedag organizovala v centre Breda obľúbená stanice Radio 538. Vpustených na ňu malo byť až 10-tisíc ľudí s negatívnym testom na koronavírus.

Bola súčasťou série podujatí, ktoré dostali špeciálne povolenie s cieľom vyhodnotiť ich vplyv na šírenie nákazy covidu-19. V prípade, že by sa negatívne epidemické dôsledky ukázali ako slabé, mohli by sa v budúcnosti konať ďalšie podobné akcie.

V rámci týchto pokusov sa už konala konferencia, divadelné predstavenia, futbalový zápas a popový koncert. Účastníci sa museli preukázať negatívnym testom na koronavírus a ich správanie na akciách sledovali zvláštne tímy pozorovateľov.

Zámer s obrovskou party sa silne nepáčil lekárom jednej z nemocníc v Brede. "Organizovať slávnosť s 10-tisíc ľuďmi, 400 metrov od nemocnice silne preťaženej covidovými pacientmi, je facka pacientom a lekárskemu personálu," uviedli lekári.

K nim sa pripojili aj vedci, podľa ktorých je vedecký prínos takejto akcie nejasný. Miestna radnica sa obávala, že takto veľké množstvo ľudí nebude možné udržať pod kontrolou.

Holandsko sa od polovice decembra nachádza pod prísnou koronavírusovou uzáverou, ktorá však nedokáže zabrániť relatívne vysokým denným prírastkom nakazených.

Nemocnice a jednotky intenzívnej starostlivosti sú na hrane svojich kapacít. Počet nových prípadov koronavírusu na 100-tisíc obyvateľov za posledných sedem dní dosahuje teraz takmer 300.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.