Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2021, 22:54 Aktualizované dňa 19.04.2021 o 23:16

Spor Ruska a Česka eskaluje. Rosatom vylúčili z tendra

Rosatom zdôraznil, že mierová atómová energia by mala stáť mimo politiky.

Spor Ruska a Česka eskaluje. Rosatom vylúčili z tendra
Zdroj: TASR/AP

Ruská štátna korporácia pre jadrovú energiu (Rosatom) označila svoje vylúčenie z tendra na dostavbu českej jadrovej elektrárne Dukovany za netrhové, uviedol Interfax.

Rosatom zdôraznil, že mierová atómová energia by mala stáť mimo politiky. Súčasne sa domnieva, že toto rozhodnutie Česka uškodí jeho vlastnému priemyslu, pretože ruský návrh počítal so zapojením stoviek českých a európskych spoločností do projektu dostavby Dukovian, v rámci ktorého mohli byť uzavreté kontrakty za miliardy eur.

"Rosatom bol vždy stúpencom poctivej trhovej súťaže, ktorá zákazníkovi zaručuje najlepšie technologické návrhy za najpríťažlivejšiu cenu," uviedol Rosatom vo vyhlásení.

Ruská a česká spolupráca v jadrovej energetike mala pritom podľa neho seriózne vyhliadky na rozvoj vzájomne výhodného partnerstva nielen v Česku, ale aj v tretích krajinách. Rosatom tiež pripomenul, že pôsobí vo viac ako 50 krajinách sveta a plní svoje záväzky, a to aj voči českým firmám.

Interfax poznamenal, že české úrady sa rozhodli vylúčiť Rusko z tendra na Dukovany na pozadí politického škandálu, ktorý viedol tiež vyhosťovanie diplomatov.

Ruskú firmu sa Česko rozhodlo neosloviť v reakcii na informácie o podiele ruskej tajnej služby na explóziách v muničnom areáli vo Vrběticích na Zlínsku v roku 2014.

Vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní kabinetu uviedol, že ministri schválili uznesenie, že takzvaný bezpečnostný dotazník bude zaslaný len potenciálnym dodávateľom z Francúzska, Južnej Kórey a Spojených štátov.

Investor stavby, pološtátna spoločnosť ČEZ, má podľa neho týmto firmám dotazník zaslať do 30. apríla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.