Reuters
StoryEditor

Merkelovú nahradí Laschet, rozhodlo o tom tajné hlasovanie

20.04.2021, 07:06
Autor:
TASRTASR
Armin Laschet sa stal kandidátom nemeckej CDU na spolkového kancelára.

Kandidátom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na post spolkového kancelára sa stal Armin Laschet.

Rozhodlo o tom vedenie CDU na svojom mimoriadnom zasadnutí, informovala v noci na utorok agentúra AFP.

O kandidatúru na kancelára sa okrem Lascheta, ktorý je predsedom CDU, uchádzal aj šéf bavorskej sesterskej strany, Kresťanskosociálnej únie (CSU), Markus Söder, ktorý mal v prieskumoch väčšiu podporu.

Tajné hlasovanie 

Obaja politici a ich spolupracovníci viedli za posledný týždeň viacero rozhovorov s cieľom ukončiť spor ohľadom kandidatúry na kancelára do minulej nedele.

Söder a Laschet sa stretli v nedeľu neskoro večer v budove Spolkového snemu v Berlíne, po viac ako troch hodinách však schôdzku ukončili bez výsledku,

Agentúra AFP spresnila, že v noci na utorok - po viac ako šiestich hodinách rokovaní rady CDU - Lascheta pri hlasovaní podporilo 77,5 percenta členov vedenia CDU, zatiaľ čo Söder získal v tajnom hlasovaní podporu 22,5 percenta hlasujúcich. Söder už predtým avizoval, že je pripravený akceptovať rozhodnutie rady CDU.

CDU a CSU tradične idú do volieb so spoločným kandidátom na šéfa spolkovej vlády.

Merkelová nezasahovala 

Za obvyklých okolností by bol Laschet - stúpenec kancelárky Angely Merkelovej - jasným uchádzačom z pozície lídra silnejšej CDU.

Podpora strany však v prieskumoch v súvislosti s problémami pri boji proti pandémii klesla, čo vytvorilo príležitosť pre Södera, ktorý v súčasnosti patrí k najpopulárnejším politikom v Nemecku, konštatovala agentúra DPA.

Samotná Merkelová do debát o osobe budúceho kancelára nezasahovala. Minulý týždeň zopakovala:

"Chcela som, chcem a zostanem bokom". Účastníci pondelkových rozhovorov pre nemecké médiá uviedli, že Merkelová sa zúčastnila na videokonferencii, ale do diskusií neprispievala.

Söder v pondelok novinárom povedal, že CDU ako "väčšia sesterská strana" má posledné slovo v tom, koho poslať do súťaže o Merkelovej post.

Ubezpečil, že roztržku medzi CSU a CDU si nikto neželá.

Obaja politici sú premiérmi v najľudnatejších nemeckých spolkových krajinách - Laschet v Severnom Porýní-Vestfálsku a Söder v Bavorsku.

01 - Modified: 2023-06-03 16:03:44 - Feat.: - Title: Berlín vyzval Čínu, aby zastavila nábor bývalých nemeckých pilotov, môže dôjsť k odhaleniu tajomstiev NATO 02 - Modified: 2023-06-03 14:28:32 - Feat.: - Title: V nemeckom lese plnom starej munície sa šíri rozsiahly požiar, vietor ho posilňuje 03 - Modified: 2023-06-03 12:22:57 - Feat.: - Title: V nemeckom Lipsku došlo k potýčkam medzi políciou a prívržencami krajnej ľavice. Troch demonštrantov zatkli 04 - Modified: 2023-06-03 11:42:20 - Feat.: - Title: Každá šiesta profesia v Nemecku pociťuje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov 05 - Modified: 2023-06-03 10:05:13 - Feat.: - Title: Zelení v Nemecku navrhujú vyššie poplatky pre súkromné prúdové lietadlá, majú sa podieľať na kompenzácii
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 21:10