TASR/AP
StoryEditor

Rusko žiada, aby Česko znížilo počet zamestnancov na svojom veľvyslanectve v Moskve

22.04.2021, 20:48
Autor:
TASRTASR
Rezort ruskej diplomacie tlmočil českému veľvyslancovi "ostrý protest."

Rusko v súvislosti s najnovšími krokmi Českej republiky požaduje, aby česká strana znížila počet zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve, a vyhradzuje si právo na ďalšie kroky.

Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí, kam bol vo štvrtok predvolaný veľvyslanec Vítězslav Pivoňka.

V správe Interfaxu sa uvádza, že rezort ruskej diplomacie tlmočil veľvyslancovi Pivoňkovi "ostrý protest v súvislosti s ďalšími reštriktívnymi opatreniami, ktoré prijala Praha voči zamestnancom ruského veľvyslanectva v ČR".

V reakcii na tieto "nepriateľské kroky" Prahy požaduje Rusko "zníženie kvantitatívneho zloženia" českého veľvyslanectva v Moskve. Zároveň si "v prípade ďalšieho pokračovania hysterickej protiruskej kampane v Českej republike" vyhradzuje právo na podniknutie ďalších krokov.

Ruský rezort diplomacie informoval, že "veľvyslancovi bolo oznámené, že Česká republika pokračuje v šírení protiruskej kampane pod falošnými zámienkami a svojimi činmi ničí dvojstranné vzťahy". Rusko v tejto súvislosti opäť zdôraznilo, že "reč ultimát" je preň neprijateľná.

Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie z uplynulého víkendu, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne v pondelok vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády Česka v Moskve.

Česká strana na tento krok reagovala ultimátom, v ktorom vyzvala Moskvu, aby do štvrtka 12.00 h prijala späť 20 vyhostených českých diplomatov. Moskva však na túto požiadavku nereagovala a ruské ministerstvo zahraničných vecí Prahu varovalo, že ultimáta sú pre Rusko neprijateľné. Avizovalo tiež, že vo štvrtok "bude rozhovor s českým veľvyslancom pokračovať na ruskom ministerstve zahraničných vecí".

Nový minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek vo štvrtok popoludní v Prahe informoval, že v reakcii na nekonanie ruskej strany česká vláda rozhodla o znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na českom veľvyslanectve v Moskve. Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája.

01 - Modified: 2022-03-28 10:02:53 - Feat.: - Title: Tajnú správu o zapojení Rusov do výbuchu vo Vrběticiach nariadil skartovať Zemanov kancelár, zistilo vyšetrovanie 02 - Modified: 2022-02-14 08:53:45 - Feat.: - Title: Vyšetrovanie kauzy Vrbětice smeruje do stratena. Rusko o podozrivých agentoch nechce prezradiť nič 03 - Modified: 2022-01-29 12:18:25 - Feat.: - Title: Česká polícia rieši, či Hrad skartoval tajnú správu k Vrběticiam 04 - Modified: 2021-09-22 16:19:19 - Feat.: - Title: Česko požiadalo Rusko o pomoc s vyšetrovaním kauzy Vrbětice 05 - Modified: 2021-05-13 19:31:18 - Feat.: - Title: Eurokomisárka Jourová pre HN: Pokiaľ som to odskákala za Vrbětice, tak je mi cťou
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 10:42