Reuters
StoryEditor

Ruská kampaň na propagáciu Sputnika V sa zrýchlila, šíri dezinformácie, uvádza správu EÚ

28.04.2021, 23:20
Autor:
ČTKČTK
Jednou z šírených dezinformácií je tvrdenie, že EMA zámerne zdržuje svoje hodnotenie ruskej vakcíny.

Rusko s využitím ministerstiev, firiem a prokremeľských médií spustilo rozsiahlu kampaň na propagáciu vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíria dezinformácie, že sa Západ a Európska únia snažia podkopať dôveryhodnosť tejto vakcíny.

Uvádza to dnes zverejnená správa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorá je de facto diplomatickým zborom Európskej únie.

Rusko a Čína tiež šíria informácie o negatívnych účinkoch západných vakcín, aby podryli jej dôveryhodnosť. O správe informovali agentúry AP a Reuters.

Podkopanie jednotného prístupu 

"Ruská kampaň na propagáciu vakcíny Sputnik V sa zrýchlila a vyvinula sa v postoj celej vlády, vrátane štátnych orgánov, štátnych spoločností a štátnych médií s takmer každodennými výstupmi," uvádza sa v správe.

Ruský fond priamych investícií, ktorý financoval Sputnik V a má na starosti jeho predaj do zahraničia, zatiaľ na žiadosť AP o komentár neodpovedal.

Kremeľ v marci podobné obvinenia zo strany amerických úradov odmietol a uviedol, že Rusko sa nikdy nezapojilo do žiadnej dezinformačnej kampane proti vakcínam iných krajín.

Cieľom kampane je podľa správy "podkopať a roztrieštiť jednotný európsky prístup k nákupu vakcín".

Jednou z šírených dezinformácií je tvrdenie, že EMA zámerne zdržuje svoje hodnotenie ruskej vakcíny.

Väčšina krajín čaká 

Väčšina krajín Európskej únie s nákupom vakcín čaká na stanovisko EMA. Výnimku predstavuje Maďarsko, ktoré prípravkom Sputnik V už očkuje.

Na Slovensku viedol nákup Sputnika V z iniciatívy premiéra Igora Matoviča k vládnej kríze a jeho konci na čele kabinetu.

Nemecko oznámilo, že bude zatiaľ pokračovať v samostatných rozhovoroch s Ruskom o možnej dodávke vakcíny Sputnik V.

Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že vakcínu kúpi len v prípade, že ju EMA odporučí na schválenie. V opačnom prípade využije Nemecko ostatné vakcíny.

V Česku je Sputnik V predmetom debát, vláda ju však doteraz neobjednala, a tak sa s ňou neočkuje.

01 - Modified: 2022-09-16 15:03:00 - Feat.: - Title: Generálna prokuratúra sa ostro ohradzuje voči obvineniam zo šírenia proruskej propagandy 02 - Modified: 2022-05-20 17:16:56 - Feat.: - Title: HN24: V Rusku prestali vyrábať dve z troch vakcín proti čovidu 03 - Modified: 2022-04-23 17:17:53 - Feat.: - Title: Symbol Putinovej propagandy. Kto je známy moderátor, ktorý sa vyhráža Ukrajine a tvrdí, že Zelenskyj nie je Žid? 04 - Modified: 2022-04-15 15:12:57 - Feat.: - Title: Bohyne klamstiev a nenávisti. Putinovu propagandu ťahá trio fúrií 05 - Modified: 2022-04-11 16:01:26 - Feat.: - Title: Zničili sme systémy S-300, chváli sa Rusko. Tie naše to nie sú, reaguje Slovensko
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. september 2022 17:12