Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2021, 23:20

Ruská kampaň na propagáciu Sputnika V sa zrýchlila, šíri dezinformácie, uvádza správu EÚ

Jednou z šírených dezinformácií je tvrdenie, že EMA zámerne zdržuje svoje hodnotenie ruskej vakcíny.

Ruská kampaň na propagáciu Sputnika V sa zrýchlila, šíri dezinformácie, uvádza správu EÚ
Zdroj: Reuters

Rusko s využitím ministerstiev, firiem a prokremeľských médií spustilo rozsiahlu kampaň na propagáciu vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíria dezinformácie, že sa Západ a Európska únia snažia podkopať dôveryhodnosť tejto vakcíny.

Uvádza to dnes zverejnená správa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorá je de facto diplomatickým zborom Európskej únie.

Rusko a Čína tiež šíria informácie o negatívnych účinkoch západných vakcín, aby podryli jej dôveryhodnosť. O správe informovali agentúry AP a Reuters.

Podkopanie jednotného prístupu 

"Ruská kampaň na propagáciu vakcíny Sputnik V sa zrýchlila a vyvinula sa v postoj celej vlády, vrátane štátnych orgánov, štátnych spoločností a štátnych médií s takmer každodennými výstupmi," uvádza sa v správe.

Ruský fond priamych investícií, ktorý financoval Sputnik V a má na starosti jeho predaj do zahraničia, zatiaľ na žiadosť AP o komentár neodpovedal.

Kremeľ v marci podobné obvinenia zo strany amerických úradov odmietol a uviedol, že Rusko sa nikdy nezapojilo do žiadnej dezinformačnej kampane proti vakcínam iných krajín.

Cieľom kampane je podľa správy "podkopať a roztrieštiť jednotný európsky prístup k nákupu vakcín".

Jednou z šírených dezinformácií je tvrdenie, že EMA zámerne zdržuje svoje hodnotenie ruskej vakcíny.

Väčšina krajín čaká 

Väčšina krajín Európskej únie s nákupom vakcín čaká na stanovisko EMA. Výnimku predstavuje Maďarsko, ktoré prípravkom Sputnik V už očkuje.

Na Slovensku viedol nákup Sputnika V z iniciatívy premiéra Igora Matoviča k vládnej kríze a jeho konci na čele kabinetu.

Nemecko oznámilo, že bude zatiaľ pokračovať v samostatných rozhovoroch s Ruskom o možnej dodávke vakcíny Sputnik V.

Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že vakcínu kúpi len v prípade, že ju EMA odporučí na schválenie. V opačnom prípade využije Nemecko ostatné vakcíny.

V Česku je Sputnik V predmetom debát, vláda ju však doteraz neobjednala, a tak sa s ňou neočkuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.