Ruská národná garda prevzala plnú kontrolu nad ukrajinskou Záporožskou jadrovou elektrárňou. Tvrdí to agentúra TASS s odvolaním sa na jednotky ruskej vnútornej bezpečnosti.
Zamestnanci by mali naďalej pracovať v bežnom režime. Obrancovia, ktorí lokalitu bránili podľa TASS odovzdali zbrane a boli prepustení.
Ukrajinské obvinenia
Pred informáciou o prepustení obrancov obvinil podľa agentúry Unian ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko Rusko z toho, že pracovníkov elektrárne mučí a drží proti ich vôli. Vyhlásenie oboch strán nemožno nezávisle overiť.
Rusko sa stalo terčom ostrej kritiky po tom, čo sa v noci z 3. na 4. marca začali boje v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú následne ovládli ruskí vojaci. Horelo v päťposchodovom výcvikovom stredisku, požiar sa však podarilo uhasiť.
Zariadenie na juhovýchode Ukrajiny je pokladané za najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Moskva trvá na tom, že za incident nesú zodpovednosť ukrajinskí radikáli.
„Zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne sú držaní ako rukojemníci už štyri dni. Vo vnútri zariadenia je okolo 500 ruských vojakov,“ uviedol Haluščenko a dodal, že zamestnanci sú „fyzicky a psychicky vyčerpaní“.
Minister vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo všetky opatrenia na ukončenie bojov v blízkosti elektrárne a podporilo stiahnutie nepriateľských jednotiek.
Strata spojenia s Černobyľom
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) možno stratila spojenie so systémami, ktoré monitorujú bezpečnostnú situáciu v odstavenej ukrajinskej jadrovej elektrárni Černobyľ. Vyplýva to z utorňajšej tlačovej správy agentúry patriacej pod OSN.
Areálu bývalej jadrovej elektrárne sa na začiatku pokračujúcej invázie, 24. februára, zmocnili ruskí vojaci a odvtedy tam podľa ukrajinskej strany nedošlo k vystriedaniu pracovníkov dohliadajúcich na zabezpečenie objektu.
Ukrajinskí činitelia podľa MAAE informujú, že je „čím ďalej naliehavejší“ v záujme „bezpečnej správy“ elektrárne pracovníkov vymeniť.
„Generálny riaditeľ naznačil, že diaľkový prenos dát z ochranných monitorovacích systémov inštalovaných v jadrovej elektrárni Černobyľ bol stratený,“ uvádza tlačová správa. Podľa agentúry Reuters sa vyjadrenie týka systémov, ktoré MAAE posielajú údaje o materiáli v objektoch, kde je uchovávaný rádioaktívny odpad.
„Agentúra preveruje stav ochranných monitorovacích systémov na ďalších miestach Ukrajiny a čoskoro poskytne dodatočné informácie,“ pokračuje vyhlásenie.
Hoci je černobyľská jadrová elektráreň dlhé roky mimo prevádzky, ľudia ju nikdy úplne neopustili, pretože stále vyžaduje nepretržitý dohľad, napísal spravodajský server BBC.
Zariadenie do vpádu ruských vojakov na smeny zamestnávalo okolo 2 400 ľudí – vedcov, technikov, kuchárov, lekárov a ďalších podporných pracovníkov.
Podľa šéfky Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dany Drábovej je však stále dostatok údajov o radiačnej situácii na Ukrajine aj v okolitých štátoch. Podľa nej nič nenasvedčuje zhoršeniu situácie. Vyjadrila však znepokojenie nad situáciou pracovníkov elektrárne.