Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2021, 14:08

Británia odporučila ľuďom pod 40 rokov očkovanie inou vakcínou než od AstraZenecy

Výbor už skôr odporučil, aby vakcínu od AstraZenecy nedostávali ľudia mladší ako 30 rokov.

Británia odporučila ľuďom pod 40 rokov očkovanie inou vakcínou než od AstraZenecy
Zdroj: Reuters

Británia odporučila pre ľudí pod 40 rokov použitie inej vakcíny proti chorobe covid-19 než tej od spoločnosti AstraZeneca.

Dôvodom je nízke, ale možné riziko vzniku krvných zrazenín. S odkazom na britský výbor pre vakcináciu a imunizáciu (JCVI) o tom informovala agentúra Reuters.

Odporúčania nijako neovplyvnia očkovaciu kampaň Spojeného kráľovstva, ktoré plánuje do konca júla ponúknuť aspoň prvú dávku vakcíny všetkým dospelým, uviedol zdravotnícky poradca vlády Jonathan Van-Tam.

"Náš harmonogram zásob vakcín podporuje zmenu navrhnutú JCVI bez toho, aby obmedzil rozsah a rýchlosť očkovanie," uviedol Van-Tam.

Výbor tvrdí, že odporúčanie odráža nízku mieru infikovaných v Británii aj dostupnosť prípravkov od spoločností Pfizer / BioNTech a Moderna a je teda špecifické pre britskú situáciu.

Výbor už skôr odporučil, aby vakcínu od AstraZenecy nedostávali ľudia mladší ako 30 rokov.

Očkovanie vakcínou vyvinutou v spolupráci s Oxfordskou univerzitou viedlo v niekoľkých prípadoch k vzniku krvných zrazenín, prevažne u mladých ľudí.

Súvislosť medzi podaním vakcíny od spoločnosti AstraZeneca a vznikom krvných zrazenín skúmala napríklad Európska agentúra pre lieky (EMA).

Na začiatku apríla zverejnila záver, že vznik krvných zrazenín môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom.

Dodala však, že preparát je veľmi účinný a jeho prínos výrazne prevyšuje možné riziká. Niektoré európske štáty napriek tomu obmedzili jej podávanie ľuďom v nižších vekových skupinách alebo očkovanie týmto preparátom zastavili úplne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.