Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2021, 16:03

AstraZeneca môže v Európe skončiť. Únia zatiaľ neobnovila zmluvu s výrobcom vakcíny

Firma v prvom štvrťroku dodala štátom zhruba 30 miliónov dávok, sľúbila avšak takmer štyrikrát toľko.

AstraZeneca môže v Európe skončiť. Únia zatiaľ neobnovila zmluvu s výrobcom vakcíny
Zdroj: Reuters

Európska únia zatiaľ nepredĺžila kontrakt na dodávky vakcín proti covidu-19 od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca, ktorý skončí v júni. Uviedol to dnes eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

​Európska komisia pred dvoma týždňami firmu AstraZeneca zažalovala za nedodržanie kontraktu. Firma podľa komisie nedokázala prísť so spoľahlivou stratégiou, ktorá by zabezpečila včasné doručenie vakcín.

"Neobnovil sme tento kontrakt na obdobie po júni. Uvidíme, čo sa bude diať," povedal Breton francúzskej rozhlasovej stanici France Inter. Ku kvalite vakcíny od AstraZenecy sa však vyjadril pozitívne, je to podľa neho "veľmi dobrá očkovacia látka".

Problémy s dodávkami preparátu od AstraZenecy boli od začiatku roka hlavnou príčinou pomalého rozjazdu očkovania v krajinách EÚ.

Firma v prvom štvrťroku dodala štátom zhruba 30 miliónov dávok, sľúbila avšak takmer štyrikrát toľko. Od apríla do júna potom plánuje doručiť 70 miliónov namiesto očakávaných 180 miliónov.

V sobotu Európska komisia schválila zmluvu na nákup až 1,8 miliardy dávok vakcíny proti covidu-19, ktorú spoločne vyvinuli firmy Pfizer a BioNTech. Breton upozornil, že náklady na novú objednávku by mohli byť o niečo vyššie ako pri nákupe predchádzajúcej verzie vakcíny.

Zvýšenie cien u druhej generácie vakcín možno podľa neho ospravedlniť dodatočnými nákladmi na výskum a potenciálnymi úpravami výrobných liniek, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.