Reuters
StoryEditor

Izrael je pod paľbou. Hamas poslal na Tel Aviv stovku rakiet

12.05.2021, 07:48
Autor:
ČTKČTK
Podľa Hamasu išlo o odvetný krok v reakcii na izraelské nálety v Pásme Gazy.

Medzi Izraelom a Pásmom Gazy dnes pokračovali boje, ktoré si od pondelka vyžiadali najmenej 40 mŕtvych, z toho 35 v Palestíne.

V Tel Avive sa skoro ráno rozozvučali sirény, skupina Hamas predtým oznámila, že k Izraelu vysiela cez 200 rakiet ako odpoveď na izraelské nálety na obytné domy, napísala agentúra AFP.

Na 100 rakiet na izraelské územie vyslal aj Islamský džihád. Izraelská armáda nad Pásmom Gazy podnikla nálety. V meste Lod na predmestí Tel Avivu prepukli nepokoje zo strany arabskej menšiny, uviedla tamojšia polícia.

Izraelské nálety

Izrael v dnešných ranných hodinách podľa agentúry Reuters podnikol niekoľko stoviek vzdušných úderov na Pásmo Gazy, podľa Jeruzalema mierili na ciele Hamasu.

Reportér agentúry AP uviedol, že pri náletoch bola zasiahnutá aj deväťposchodová budova, v ktorej sa nachádzala zubná ordinácia a byty. Izraelské sily uviedli, že "podnikli sériu náletov, zasiahli domy patriace vysoko postavených členov" Hamasu. Podľa skupiny bolo pri náletoch zničené policajné veliteľstvo.

Ozbrojené krídlo Hamasu v vyhlásení krátko po polnoci uviedlo, že "nad mesto Tel Aviv vysiela 110 rakiet" a ďalších 100 rakiet smerom k juhoizraelskému mestu Beer Ševa, a to v odvete za "izraelské útoky voči budovám, ktoré obývajú civilisti".

"O piatej ráno miestneho času sme podnikli tvrdý útok voči nepriateľovi, v odpovedi na nálety na budovy a civilistov sme odpálili 100 rakiet," citovala AFP Islamský džihád.

Hlásia desiatky obetí

O život pri bojoch prišlo doteraz najmenej 37 ľudí. Do 32 ľudí zomrelo na palestínskych územiach, z toho desať detí. Ďalších 220 ľudí bolo zranených, uviedli miestne úrady.

Rádio napojené na Hamas informovalo, že dnes krátko pred 2:00 miestneho času (3:00 SELČ) zomreli pri izraelských náletoch ďalší traja ľudia v Pásme Gazy, vrátane ženy a dieťaťa. Tri obete si vzájomné ostreľovanie vyžiadalo v utorok v Izraeli.

Denník The Times of Israel dnes informoval o dvoch mŕtvych v Lodu, kde raketa zasiahla vozidlo so 40-ročnou ženou a sedemročným dievčaťom. Podľa starostu mesta obe patrili k arabskej komunite.

Napätie rástlo dlhšie

Súčasnému konfliktu, ktorý je podľa agentúry Reuters najväčší od roku 2014, predchádzalo niekoľko dní napätia v Jeruzaleme a pondelkový policajný zásah proti protestujúcim Palestínčanom na Chrámovej hore. Zranených tam bolo niekoľko stoviek osôb.

"Okamžite zastavte paľbu. Napätie stúpa k úplnej vojne. Lídri na oboch stranách musia prijať zodpovednosť na upokojenie situácie," napísal na twitteri splnomocnenec OSN pre Blízky východ Tor Wennesland.

Z Lodu na predmestí Tel Avivu, kde podľa agentúry AFP žije 77-tisíc obyvateľov vrátane 47-tisíc Židov a 23-tisíc Arabov, polícia hlásila výtržnosti. Izraelská vláda na pomoc bezpečnostným zložkám vyslala vojakov z okupovaného Západného brehu Jordánu.

Podľa izraelských médií boli zapálené tri synagógy a niekoľko podnikov. Netanjahu dnes ráno vyhlásil pre mesto, ktoré susedia s medzinárodným Ben Gurionovým letiskom, núdzový stav.

24. jún 2022 11:50