Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2021, 15:16

V Dánsku začali exhumovať milióny noriek, ktoré predtým pre covid zabili a pochovali

Z miest, kde telá uložili sa začal šíriť silný zápach z plynov stúpajúcich na povrch.

V Dánsku začali exhumovať milióny noriek, ktoré predtým pre covid zabili a pochovali
Zdroj: Reuters

V Dánsku dnes začala testovacia fáza operácie, pri ktorej má byť exhumovaných a spálených niekoľko miliónov zle pochovaných noriek. Informovala o tom agentúra DPA.

Norky boli zabité vlani po tom, čo sa u nich vyskytla mutácia koronavírusu, ktorá sa preniesla aj na niekoľko ľudí a vykazovala menšiu citlivosť na protilátky.

Zvieratá musia vykopať a spáliť

Dánsko začiatkom novembra rozhodlo, že zlikviduje celú svoju populáciu chovných noriek tvorenú približne 17 miliónmi zvierat. Utratené norky boli uložené vo výkopoch.

Kvôli plynom nahromadeným v rozkladajúcich sa telách však miestami začali vystupovať k povrchu. Dánsko teraz plánuje asi štyri milióny z nich exhumovať a na niekoľko etáp spáliť. Telá týchto zvierat vážia dohromady odhadom cez 13-tisíc ton.

Žiadna z 13 spaľovní odpadov, ktoré sa na projekte zúčastňujú, však nemá skúsenosti s kombináciou tiel noriek, vápna, ktorým boli utratenie norky vo výkopoch zasypané, pôdy a soli, a preto dnes začala len testovacia fázy. Práce sa naplno majú rozbehnúť koncom mesiaca a trvať do polovice júla.

Miestni sa obávajú kontaminácie vody

Zároveň musí byť odstránená a nahradená pôda pod miestami, na ktorých boli utratené norky uložené, informovala dánska agentúra Ritzau. Jedine tak sa dá zbaviť zápachu, ktorý znepríjemňuje život ľuďom žijúcim v blízkosti.

​Obyvateľom susedných miest pracovníci z úradu pre životné prostredie podľa rozhlasovej stanice DR odporučili, aby až do skončenia prác neorganizovali stretnutia na záhradách, nenechávali otvorené okná a nevešali vonku bielizeň.

Utratené norky skončili v jamách vo vojenskom priestore v západnom Dánsku. Zdochliny boli uložené vo vrstvách vo výkopoch 2,5 metra hlbokých a tri metre širokých.

Miestni obyvatelia skôr vyjadrili obavy, že rozkladajúce sa norky, z ktorých mnohé boli nakazené koronavírusom, kontaminujú podzemné vody i blízke jazerá využívané na kúpanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.