Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2021, 17:33

Novinári boli ľudské štíty, budovu využíval Hamas. Izrael vysvetľuje zničenie budovy médií

Hamas krátko po nálete pohrozil útokom na centrálny Izrael.

Novinári boli ľudské štíty, budovu využíval Hamas. Izrael vysvetľuje zničenie budovy médií
Zdroj: Reuters

Výškovú budovu v Gaze, kde mala kancelárie agentúra AP a katarská televízia Al-Džazíra a ktorá bola dnes zničená pri izraelskom nálete, podľa izraelskej armády využívalo vojenské spravodajské krídlo hnutia Hamas, ktoré v palestínskej enkláve vládne.

​Armáda Hamas obvinila, že kancelárie médií využíval ako ľudské štíty, a zdôraznila, že civilistov v objekte varovala v dostatočnom predstihu, aby sa mohli evakuovať.

"Teroristická skupina Hamas zámerne umiestňuje svoje vojenské aktivity do centra civilnej populácie v Pásme Gazy," uviedla izraelská armáda.

Vo výškovej budove Al-Džalaa sídlili kancelárie niekoľkých zahraničných médií vrátane AP a Al-Džazíry. Podľa denníka The Times of Israel armáda kontaktovala ľudí v budove, aby ich informovala, že objekt bude do hodiny bombardovať.

Pred hlavným útokom potom na strechu dopadla menšia strela, ktorá nespôsobila veľkú škodu a ktorej zmyslom bolo urýchliť evakuáciu. Nasledoval hlavný zásah.

Podľa izraelskej stanice Kanál 12 mohli budovu využívať teroristické skupiny ako skrýšu zbraní, komunikačné centrum či kybernetické stredisko.

Krátko nato izraelská armáda uviedla, že v objekte vyvíjala aktivity vojenská rozviedka Hamasu. Zároveň potvrdila, že pred hlavným zásahom varovala civilistov v budove.

Hamas krátko po nálete pohrozil útokom na centrálny Izrael. "Po bombardovaní civilnej výškovej budovy v Gaze sa musia obyvatelia Tel Avivu a centra pripraviť," uviedol Abú Ubajdí, hovorca Brigád Kásam, ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas.

Generálny riaditeľ AP Pruitt vo vyhlásení vyjadril "šok a zdesenie" z toho, že izraelská armáda zničila budovu, kde boli kancelárie AP a ďalších médií. Zdôraznil, že armáda vedela, kde sa kancelária AP v Gaze nachádza a že tam sú novinári.

Pred náletom podľa neho prišlo varovanie, ale civilistom sa podarilo uniknúť len tesne. AP je teraz podľa Pruitta v kontakte s americkým ministerstvom zahraničia a snaží sa získať informácie od izraelskej vlády.

"Je to neuveriteľne znepokojujúci vývoj. Tesne sme sa vyhli strašným stratám na životoch. V budove bol tucet novinárov AP a nezávislých pracovníkov a našťastie sme ich mohli včas evakuovať. Kvôli tomu, čo sa dnes stalo, bude svet vedieť menej o tom, čo sa deje v Gaze," uviedol Pruitt.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.