Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2021, 11:35

Medzi telami nájdenými na brehoch indických riek boli aj obete covidu

India dnes ohlásila 311 170 nových prípadov nákazy a 4077 úmrtí.

Medzi telami nájdenými na brehoch indických riek boli aj obete covidu
Zdroj: Reuters

Medzi telami, ktorá sa v poslednej dobe našli na brehoch indických riek, bolo tiež niekoľko obetí covidu-19.

Najmä v chudobných oblastiach Indie ľudia totiž hádžu telá zosnulých príbuzných do riek zo strachu z choroby, ale aj kvôli vysokým cenám dreva potrebného na spálenie tela podľa hinduistických tradícií a vysokým cenám pohrebov, informovala dnes agentúra AP.

Indické úrady aj policajti teraz upozorňujú obyvateľov, aby telá nepochovávali do plytkých hrobov na brehoch riek.

Najmä v chudobných oblastiach 

Po nákaze koronavírusom v posledných dňoch umiera v Indii veľa ľudí najmä vo vidieckych oblastiach.

Niektorí chorí zomrú pri ceste do mesta za starostlivosťou. Indické zdravotníctvo je naďalej preťažené, hoci denné prírastky nakazených sa stabilizovali.

Veľmi ťažko zasiahnuté sú dva veľké štáty na severe, Uttarpradéš a Bihár, kde žije takmer 358 miliónov ľudí. V celej Indii žije 1,3 miliardy ľudí.

Podľa jednej z humanitárnych organizácií, ktoré dedinčanom s kremáciou zosnulých pomáhajú, ľudia hádžu telá do riek, pretože cena kremácie sa strojnásobila a stojí teraz približne 15-tisíc rupií (167 eur).

Vysoký nárast

Hoci médiá spájajú nedávno vyplavené tela pri riekach s pandémiou covidu-19, nemusí byť táto choroba príčinou úmrtí u veľkej časti z nich.

Vedenie štátu Uttarpradéš upozornilo na problematiku tiel v riekach a nebezpečenstvo, ktoré z toho vyplýva, a požiadalo vedenie dedín o pomoc v boji s touto praktikou. Miestna vláda ponúkla 5000 rupií (56 eur) každej chudobnej rodine, ktorá telo riadne pochová, uvádza Reuters s odvolaním sa na list vedenie štátu Uttarpradéš.

India dnes ohlásila 311 170 nových prípadov nákazy a 4077 úmrtí. Celkovo už sa v krajine s 1,3 miliardami obyvateľov nakazilo takmer 24,7 milióna ľudí, 270 284 ľudí chorobe covid-19 podľahlo.

Odborníci však neustále pripomínajú, že skutočné čísla sú oveľa vyššie, informácie o chorobách a úmrtiach v odľahlých oblastiach totiž nie sú k dispozícii, pripomína AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.