Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2021, 21:14

Johnson & Johnson kráti dodávky vakcín. Európa dostane tento týždeň len polovicu oproti plánu

Nateraz nie je jasné, koľko dávok vakcíny plánuje americká spoločnosť do EÚ doručiť budúci týždeň.

Johnson & Johnson kráti dodávky vakcín. Európa dostane tento týždeň len polovicu oproti plánu
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) dodá tento týždeň do krajín Európskej únie o polovicu menej vakcín proti koronavírusu, ako bolo pôvodne plánované.

V pondelok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa EÚ oboznámeného s priebehom rokovaní medzi EÚ a J&J.

Firma Johnson & Johnson mala začať dodávať svoje vakcíny do krajín EÚ od 1. apríla, pre problémy s výrobou však dodávky spustila až od polovice apríla. Krátko nato boli opäť prerušené pre obavy týkajúce sa možnej súvislosti medzi vakcínami J&J a veľmi zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín.

Dodávky sa obnovili zhruba po týždni po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) vydala stanovisko o bezpečnosti tejto vakcíny s tým, že jej prínosy prevažujú nad jeho možnými rizikami. Vznik krvných zrazenín by však mal byť podľa stanoviska uvedený medzi "veľmi zriedkavými vedľajšími účinkami tejto vakcíny".

Na základe platnej zmluvy by spoločnosť J&J mala v druhom kvartáli dodať krajinám eurobloku celkovo 55 miliónov dávok svojej jednodávkovej vakcíny.

Do 17. mája však spoločnosť do EÚ dodala len 2,6 milióna dávok, vyplýva z údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Nateraz nie je jasné, koľko dávok vakcíny plánuje americká spoločnosť do EÚ doručiť budúci týždeň, píše Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Hovorca Európskej komisie (EK) informoval, že zníženie dodávky vakcín je len dočasné, a chýbajúce dávky výrobca doplní neskôr. Nespresnil však, o aké množstvo dávok ide, dopĺňa Reuters.

Spoločnosť J&J na žiadosť Reuters o reakciu bezprostredne nereagovala. Agentúrny zdroj tiež dodal, že firma nateraz neposkytla Únii svoj časový plán dodania vakcín do konca júna.

Firma J&J už čelila viacerým výrobným problémom v Spojených štátoch. Nemenovaný zdroj Reuters informoval, že dávky pre európsky trh sú vyrábané v USA aj v holandskom meste Leiden.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.