Mafra/Petr Topič
StoryEditor

Nevídaná zmena. V Česku končí štvrtý minister zdravotníctva, do funkcie sa vráti prvý

25.05.2021, 10:24
Autor:
redred
Adam Vojtěch odišiel z postu ministra zdravotníctva v septembri minulého roka.

Na českom ministerstve zdravotníctva nastáva nevídaná "otočka". Jeho súčasný šéf Petr Arenberger, ktorý kvôli majetkovým nezrovnalostiam čelil tlaku médií, končí vo funkcii.

Oznámil to premiér Andrej Babiš, podľa ktorého sa do čela rezortu vracia Adam Vojtěch.

"Už to môžem povedať, minister nebude piaty, ale štvrtý a bude to Adam Vojtěch. V septembri sa po covidovej záťaži rozhodol, že odíde. Mňa to mrzelo, myslím, že bol veľmi dobrý minister. Teraz sme sa dohovorili, že nastúpi a zostane vo funkcii ministra až do konca tejto vlády," uviedol premiér.

Dodal, že Vojtěchovo vymenovanie ešte musí prerokovať s prezidentom Milošom Zemanom. Doteraz to podľa svojich slov nestihol, ale problém neočakáva.

Arenberger podľa Babiša koniec vo funkcii odôvodnil tým, že bol spoločne s celou rodinou pod tlakom.

K daňovému priznaniu potom podotkol, že Arenberger dodal všetko potrebné. "Samozrejme mu asi niekto zle poradil alebo podcenil to, že na úrovni ministra sú majetkové priznania a ďalšie veci podstatne prísnejšie," vysvetlil Babiš.

Arenberger čelil hneď niekoľkými škandálom. Prenajímal napríklad vlastnú nehnuteľnosť Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady, ktorú viedol, než sa stal ministrom.

Vo svojej súkromnej ordinácii tiež v klinických štúdiách testoval nové lieky a nevykázal z toho v majetkovom priznaní príjmy.

"Akceptujem to a ďakujem mu, že prijal krátko pred voľbami túto funkciu. Nie je jednoduché byť ministrom zdravotníctva, ale vykonával funkciu so starostlivosťou zodpovedného ministra, pracoval, snažil sa mediálne vysvetľovať veci," ukončil Babiš s tým, že rezignácia prišla po vzájomnej dohode.

01 - Modified: 2023-06-03 11:38:34 - Feat.: - Title: Diera v českom rozpočte je rekordná, minister financií plánuje nepopulárne kroky 02 - Modified: 2023-06-01 13:04:09 - Feat.: - Title: Vzťahy Česka a Rakúska sú podľa českého prezidenta Pavla najlepšie v histórii 03 - Modified: 2023-05-31 19:34:09 - Feat.: - Title: Česko a Slovensko sú zajedno v podpore Ukrajiny, povedal Fiala po rokovaní s premiérom Ódorom 04 - Modified: 2023-05-31 15:04:53 - Feat.: - Title: Český Ústavný súd je opäť v plnej zostave, senát odobril všetky tri Pavlove návrhy na nových členov 05 - Modified: 2023-05-31 10:37:55 - Feat.: - Title: Česko bude kandidovať na členstvo v Bezpečnostnej rade OSN
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 08:40