Reuters
StoryEditor

Invázia mala ukázať silu Ruska, deje sa pravý opak. O to viac je Putin nepredvídateľný, tvrdí francúzsky generál

11.03.2022, 17:30
Autor:
ČTKČTK
Thierry Burkhard uviedol, že aj napriek pozoruhodnému odporu, ktorý prejavuje ukrajinská armáda, je možné, že náhle padne.

Absencia rýchleho vojenského víťazstva na Ukrajine, ktoré Moskva očakávala, robí ruského prezidenta Vladimira Putina ešte viac nepredvídateľným. Upozornil na to náčelník francúzskeho generálneho štábu Thierry Burkhard v liste, ktorý podľa agentúry AFP adresoval francúzskej generalite.

​Ruská invázia spustená 24. februára "mala ukázať silu Ruska, ale deje sa pravý opak; o to viac je Vladimir Putin nepredvídateľný", uviedol Burkhard v liste datovanom v stredu. List na twitteri zverejnil francúzsky blog OpexNews, ktorý sa venuje obrane a armáde. Jeho pravosť AFP potvrdili zamestnanci generálneho štábu.

"V tejto mimoriadne nebezpečnej dobe, ktorá sa vyznačuje veľkým napätím, musíme byť ostražitejší, aby sme sa dokázali vysporiadať s každou novou hrozbou. Stať sa môže čokoľvek a my na to musíme byť pripravení," uviedol Burkhard.

Ruský prezident "sa teraz nachádza v strategickej situácii, ktorú nepredpokladal". "Je jasné, že Vladimir Putin podcenil niekoľko vecí: bojovnosť ukrajinských síl, mimoriadne silnú európsku solidaritu, rozsah medzinárodných emócií a prísnosť sankcií," napísal náčelník francúzskeho generálneho štábu.

Burkhard tiež uviedol, že aj napriek pozoruhodnému odporu, ktorý prejavuje ukrajinská armáda, je možné, že náhle padne. Očakáva však, že vojna môže trvať, pretože civilisti budú pokračovať v obrane svojej krajiny.

Ruské jednotky pokračujú v ostreľovaní ukrajinských miest. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) do zahraničia utieklo už vyše 2,5 milióna ľudí. Ďalšie približne dva milióny opustili svoje domovy a zostávajú na Ukrajine.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2026 04:25