Reuters
StoryEditor

Ukrajina oslobodila starostu Melitopola výmenou za deväť zajatých ruských brancov

17.03.2022, 05:26
Autor:
TASRTASR
Starostu okupovaného Melitopola zadržali minulý piatok ruskí vojaci, lebo s nimi podľa vyjadrenia Kyjeva odmietal spolupracovať.

Starostu ukrajinského mesta Melitopol Ivana Fedorova, ktorého podľa Kyjeva pred piatimi dňami zadržali ruskí vojaci, sa podarilo oslobodiť výmenou za deväť zajatých ruských vojakov; brancov vo veku 20 a 21 rokov. Uviedla to v stredu večer hovorkyňa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Daša Zarivná, ktorú citovala agentúra AFP.

"Sú to v podstate deti, branci, ktorí sa podľa ruského ministerstva obrany nenachádzajú na Ukrajine... Celý svet však opäť vidí, že tam sú," povedala hovorkyňa.

Starostu okupovaného Melitopola zadržali minulý piatok ruskí vojaci, lebo s nimi podľa vyjadrenia Kyjeva odmietal spolupracovať.

Prokuratúra separatistickej Luhanskej ľudovej republiky podporovanej Ruskom obvinila Fedorova z teroristických trestných činov. Ruské okupačné vojská následne vymenovali jeho nástupkyňu, ktorou sa stala Galina Danilčenková, bývalá prorusky orientovaná poslankyňa mestského zastupiteľstva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu vyzval lídrov Francúzska a Nemecka, aby mu pomohli zaistiť prepustenie Fedorova, pripomína AFP.
Kyjev už skôr v stredu oznámil, že Fedorova ruské sily zo zajatia prepustili. Prostredníctvom aplikácie Telegram zároveň zverejnil videozázam, na ktorom sa s ním po oslobodení telefonicky rozpráva prezident Zelenskyj.

Prezident vyjadril radosť, že Fedorov je nažive. Starosta Melitopola mu zase poďakoval za to, že ho v ťažkej chvíli "neopustil". "Budem potrebovať deň alebo dva na zotavenie sa a potom Vám budem k dispozícii, aby som prispel k našemu víťazstvu," dodal Fedorov.

Ruské sily zadržali v nedeľu aj starostu ukrajinského mesta Dniprorudne, Jevhenija Matvejeva, za čo si taktiež vyslúžili ostrú kritiku zo strany Európskej únie, pripomína AFP.

01 - Modified: 2022-11-26 11:51:37 - Feat.: - Title: Dôležitý krok maďarskej prezidentky. Odcestovala do Kyjeva, chce vyjadriť podporu Zelenskému 02 - Modified: 2022-11-25 21:32:21 - Feat.: - Title: Ruské úrady pridali politika Rojzmana na zoznam takzvaných zahraničných agentov 03 - Modified: 2022-11-25 20:37:28 - Feat.: - Title: V Kyjeve by do soboty mali obnoviť dodávky elektriny, ruské odstreľovanie spôsobuje škody 04 - Modified: 2022-11-25 20:13:55 - Feat.: - Title: Kremeľ počíta so stratami až 100-tisíc mobilizovaných, píše investigatívny web 05 - Modified: 2022-11-25 18:55:44 - Feat.: - Title: Západné krajiny posielajú na Ukrajinu generátory na pomoc s dodávkami elektriny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. november 2022 18:22