TASR/AP
StoryEditor

Kuleba: O miesto schôdzky Zelenského s Putinom sa zapásí tvrdšie ako o olympiádu

18.03.2022, 12:34
Autor:
ČTKČTK
Podľa šéfa ukrajinskej diplomacie Dmytra Kulebu je Kyjev na prezidentský samit plne pripravený, i keby sa konal hneď.

Súperenie o miesto, kde by sa v budúcnosti mohlo konať kľúčové stretnutie ruského a ukrajinského prezidenta Vladimíra Putina a Volodymyra Zelenského, je už tvrdšie ako o organizovanie olympijských hier, vyhlásil šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba. Uviedol to v rozhovore, ktorý zverejnil denník Ukrajinska pravda, konkrétne miesta však nespomenul.

Zelenskyj je pripravený stretnúť sa s Putinom "napríklad už zajtra", uistil Kuleba s tým, že ukrajinské stanovisko je jasné ku všetkým otázkam a Kyjev je na prípadný summit pripravený.

​Minister vysvetlil, že pokračujúce rozhovory o mieri medzi ruskými a ukrajinskými vyjednávačmi narážajú na viacero problémov, ktoré sami vyjednávači nemôžu vyriešiť.

"Môžu sedieť a hľadieť na seba trebárs 25 hodín denne a niečo si hovoriť, ale nemajú mandát na vyriešenie všetkých otázok," konštatoval.

Preto by podľa neho bolo logické, aby sa stretli vodcovia oboch krajín, dohodli sa na kľúčových záležitostiach a vyjednávači by potom doladili detaily.

"Zatiaľ tak tomu nie je, a tak pokračujeme v našej práci, teda robíme všetko pre to, aby na rokovaniach bola pozícia Ukrajiny čo najsilnejšia," zdôraznil.

​Kvôli tomu ozbrojené sily spôsobujú nepriateľovi straty, diplomati organizujú dodatočné sankcie a tiež spolu s ministerstvom obrany spolupracujú pri zabezpečení dodávok nevyhnutných zbraní na posilnenie obrany krajiny.

"Všetko sa sústreďuje na tieto veci, prezident Zelenskyj, šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, ministerstvá obrany a zahraničia – všetci pracujú na tom, aby Ukrajina bola v čo najsilnejšej pozícii. To je teraz kľúčové," povedal Kuleba.

19. máj 2022 20:35