StoryEditor

Demokratom vládne Obama

13.02.2008, 23:00

Kandidát amerických demokratov na prezidenta USA Barack Obama po prvý raz vedie nad svojou hlavnou súperkou Hillary Clintonovou. Po výhrach v primárkach v štátoch Virgínia, Maryland a Washigton D.C., ktoré boli z utorka na stredu nášho času, má na svojom konte viac hlasov delegátov ako bývalá prvá dáma Spojených štátov.
Tesný náskok
Dovedna sa v týchto troch amerických štátoch hralo o 168 demokratických delegátov. Väčšinu z nich získal Obama, ktorý tak po prvý raz predbehol Clintonovú. Na jeho konte je 1 223 delegátov, kým newyorská senátorka má o 25 hlasov delegátov menej. Ani jeden z nich sa doposiaľ výraznejšie neposunul k počtu 2 025, ktoré treba na to, aby sa kandidát dostal do záverečného súboja o kreslo šéfa Bieleho domu v novembri tohto roka.
Šance oboch sú stále vyrovnané. Americkí analytici však zdôrazňujú, že Obama stále zvyšuje dynamiku svojej volebnej kampane a stále mu rastie popularita. Vo Virgínii a v Marylande ho podporilo nielen 90 percent z hlasujúcich černochov, ale aj nemálo belochov a väčšina žien. Po očakávaných stratách Clintonovej vo Virgínii, Marylande, Washingtone D.C. a ďalších februárových primárkach v menších štátoch, v ktorých podľa prieskumov zrejme nebude úspešná, sa Clintonová spolieha na hlasovanie 4. marca. Vtedy sa bude rozhodovať vo veľkých štátoch Ohio a Texas a pôjde teda aj o veľký počet delegátov.
McCain sa súperovi vzdialil
V republikánskom tábore už takmer nikto nepochybuje, že hlavným favoritom na záverečný súboj o Biely dom bude arizonský senátor John McCain. Po víťazstvách vo Virgínii, Marylande a Washingtone D.C. si zvýšil svoj náskok pred svojím hlavným súperom Mikeom Huckabeem. Ten zatiaľ získal len 241 delegátov, kým McCain ich má už 821. Na celkové víťazstvo v republikánskom súboji potrebuje dosiahnúť počet 1 191.
Podľa analytikov to môže McCain dosiahnuť už na konci apríla. A to aj napriek tomu, že jeho hlavný súper Mike Huckabee zatiaľ z boja odstúpiť nemieni.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2022 18:06