Volodymyr ZelenskyjTASR/AP
StoryEditor

Zelenskyj je pripravený rokovať s Putinom. Varoval pred treťou svetovou vojnou

20.03.2022, 15:24
Autor:
ČTKČTK
Ak by existovala aj len jednopercentná šanca, ako by sme mohli vojnu zastaviť, myslím, že ju musíme využiť, povedal ukrajinský prezident.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený rokovať so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom. Súčasne varoval, ak pokusy o vyjednávanie zlyhajú, mohlo by to znamenať "tretiu svetovú vojnu".

​Zelenskyj to dnes vyhlásil v rozhovore s americkou CNN. "Som na rokovanie s ním pripravený. Bol som pripravený posledné dva roky. A myslím si, že bez vyjednávania túto vojnu nemôžeme ukončiť," povedal Zelenskyj v rozhovore s americkým novinárom Fareedom Zakarioom.

"Ak by existovala aj len jednopercentná šanca, ako by sme mohli vojnu zastaviť, myslím, že ju musíme využiť," dodal. Ruské jednotky majú podľa Zelenského za cieľ Ukrajincov "zabiť a vyhubiť": Ukrajinskí vojaci síce dokázali, že sú schopní sa Rusom brániť a vracať im úder, ale znamená to stratu ďalších životov.

"Takže si myslím, že musíme využiť akýkoľvek formát, akúkoľvek šancu na to, aby sa uskutočnili rokovania, na to, aby sme mohli hovoriť s Putinom. Ak ale tieto pokusy zlyhajú, bude to znamenať tretiu svetovú vojnu," dodal ukrajinský prezident.

​Ruskí a ukrajinskí vyjednávači absolvovali už niekoľko kôl rokovaní, zatiaľ bez výraznejších výsledkov. V uplynulých dňoch prichádzali od rôznych aktérov vrátane Zelenského isté pozitívne signály, pohľady na stav rokovaní sa však rôznia a napríklad šéfka britskej diplomacie Liz Trussová v sobotu obvinila Moskvu, že rozhovory neberie vážne.

Súbežne s vyjednávaním pokračujú ruské útoky na mnohých miestach Ukrajiny, pri ktorých ďalej umierajú aj civilisti.

01 - Modified: 2022-08-11 09:34:39 - Feat.: - Title: Medzinárodná agentúra pre energiu zvýšila odhad dopytu po rope, ktorý čiastočne nahrádza drahý plyn 02 - Modified: 2022-08-11 09:18:10 - Feat.: - Title: Škrt v jednom z najdôležitejších exportov Moskvy. Časť zákaziek na vývoz zbraní bude zrejme musieť zrušiť 03 - Modified: 2022-08-11 08:51:34 - Feat.: - Title: Bulhari vyšli protestovať proti Gazpromu. Nechcú, aby sa dočasná vláda vrátila k úzkym vzťahom s Ruskom 04 - Modified: 2022-08-11 10:00:00 - Feat.: - Title: Najväčšia slabina ruskej armády. Experti odhalili, ako poraziť Putina 05 - Modified: 2022-08-10 21:01:22 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Na útoky nepriateľa budeme reagovať. Rusom spôsobíme čo najväčšie škody
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
11. august 2022 12:57