TASR/AP
StoryEditor

Biely dom: USA a západoeurópski spojenci budú naďalej poskytovať pomoc Ukrajine

29.03.2022, 21:05
Autor:
TASRTASR
Štátnici podľa Washingtonu diskutovali aj o spoločnom úsilí poskytovať humanitárnu pomoc miliónom Ukrajincom nielen v ich rodnej krajine, ale aj tým, ktorí hľadajú útočisko v iných štátoch.

Spojené štáty a ich kľúčoví západoeurópski spojenci budú aj naďalej poskytovať Ukrajine pomoc a podporu, aby sa mohla brániť proti nevyprovokovanému útoku zo strany Ruskej federácie.

Počas spoločného telefonátu sa na tom v utorok zhodli americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi.

"Lídri potvrdili svoje odhodlanie pokračovať vo zvyšovaní (ekonomického) tlaku na Rusko za jeho brutálne útoky na Ukrajine, ako aj naďalej poskytovať Ukrajine podporu, aby sa mohla brániť proti tomuto neoprávnenému a nevyprovokovanému útoku," uviedol Biely dom.

Štátnici podľa Washingtonu diskutovali aj o spoločnom úsilí poskytovať humanitárnu pomoc miliónom Ukrajincom nielen v ich rodnej krajine, ale aj tým, ktorí hľadajú útočisko v iných štátoch.

Okrem iného zdôraznili potrebu humanitárnej pomoci pre civilistov v obliehanom ukrajinskom meste Mariupol. Podľa Kyjeva sa tam nachádza asi 160-tisíc ľudí obkľúčených ruskými jednotkami, ktorí zúfalo potrebujú vodu, jedlo a lieky.

"Lídri diskutovali aj o dôležitosti podpory pre stabilitu energetických trhov vzhľadom na súčasné výkyvy v dôsledku (protiruských) sankcií," dodal Biely dom vo vyhlásení.

Podľa Londýna sa počas telefonátu diskutovalo o "reštrukturalizácii medzinárodnej energetickej architektúry" s cieľom znížiť závislosť od surovín, akými sú plyn, ropa a uhlie z Ruska.

Agentúra DPA pripomenula, že britský premiér Boris Johnson vyzval lídrov Francúzska, Nemecka, Talianska a USA, aby boli neústupčiví voči Kremľu za jeho vojenskú agresiu voči Ukrajine.

01 - Modified: 2022-10-02 06:31:32 - Feat.: - Title: Pre Putina je dôležitejšie udržanie okupovaného juhu Ukrajiny ako Luhansku 02 - Modified: 2022-10-02 05:54:34 - Feat.: - Title: Rusko nezískalo dosť hlasov na členstvo v Rade Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo 03 - Modified: 2022-10-02 05:04:08 - Feat.: - Title: Nemecko v najbližších dňoch doručí Ukrajine moderný systém protivzdušnej obrany 04 - Modified: 2022-10-01 20:14:37 - Feat.: - Title: Rusi čakajú pred fínskou hranicou dlhé hodiny. Po sprísnení podmienok trvá vstup do krajiny aj 18 hodín 05 - Modified: 2022-10-01 19:13:46 - Feat.: - Title: Ruský letecký priemysel chce byť nezávislý, bez airbusov či boeingov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. október 2022 09:15