Teraz pôsobíte v Kanade, no v Ukrajinskej akadémii vied ste pracovali 10 rokov. Ako spätne hodnotíte túto skúsenosť?
Po doštudovaní som začal pracovať na literárnom oddelení a určitý čas išlo o moju jedinú pracovnú vedeckú skúsenosť. Bolo to skvelé, rozvíjal som sa tam z osobnostnej stránky. Zároveň ma však zaujímalo, ako fungujú podobné inštitúcie aj v iných krajinách. Zúčastnil som sa teda na viacerých spoluprácach, napríklad aj so Slovenskou akadémiou vied. Takéto projekty ma neskôr priviedli do Edmontonu na ukrajinistiku na Albertskej univerzite. Zvyšku mojej rodiny sa už podarilo získať víza, odlietame prvú aprílovú sobotu.
S ktorými ďalšími krajinami ste v rámci inštitúcie spolupracovali?
Je náročné realizovať projekty s inými štátmi na inštitucionálnej úrovni, lebo ukrajinská akadémia nedisponuje veľkými finančnými prostriedkami. Niekedy je problémom aj znalosť anglického jazyka akademikov. Spolupráca tak skôr prebieha individuálne. Na druhej strane sa však toto darí mnohým kolegom, ktorí pôsobia a robia štúdie napríklad na Slovensku, v Poľsku, Česku, Nemecku a iných európskych štátoch. Dokonca v Kanade je približne 1,5 milióna ľudí s ukrajinskými koreňmi, aj preto je tam rozvinutá ukrajinistika.
Keď sme pri financiách, nakoľko podporovala Ukrajina vašu prácu?
Len formou platu, žiadne granty. Čo sa týka mzdy, tá je taká nízka, že si za ňu nemôžete ani prenajať jednoizbový byt v Kyjeve. Akademici preto mávajú dve či tri ďalšie zamestnania, keďže im to umožňuje flexibilita práce pre Ukrajinskú akadémiu vied. Pracovný čas totiž nie je napríklad od deviatej ráno do šiestej večer. V prípade humanitárnych odborov tak môžete pôsobiť aj ako editor, novinár či učiteľ. Ja som napríklad vyučoval osem rokov poľský jazyk. Ide o bežnú situáciu, a to nielen pre mladých vedcov. Bez niekoľkých príjmov je nielen nemožné pokryť náklady na život, ale sa aj kariérne posúvať, a literáti nemôžu byť len vedcami na plný úväzok, ale hľadať aj ďalšie možnosti. Na druhej strane chemici získavajú prostredníctvom rôznych programov, napríklad v spolupráci s Francúzskom, extra financie. Vďaka tomu si môžu dovoliť nielen technické vybavenie, ale aj vyšši...
Zostáva vám 85% na dočítanie.