Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom navrhol vyhlásiť okamžité prímerie na Ukrajine.
Šéfa Kremľa zároveň pozval na mierové rokovania v Budapešti v takzvanom Normandskom formáte – inými slovami v zložení spolu s ukrajinským a francúzskym prezidentom Volodymyrom Zelenským a Emmanuelom Macronom a s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
Putin zareagoval pozitívne, ale uviedol, že bude mať podmienky, povedal Orbán podľa agentúr na tlačovej konferencii v Budapešti.
Orbán: Ruble za plyn nie sú problém
Predseda vlády zároveň vyhlásil, že Maďarsko by nemalo problém platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. Ak o to Moskva požiada, Budapešť tak urobí, citovala Orbána agentúra Reuters.
Putin už skôr podpísal výnos požadujúci, aby európski zákazníci platili za ruský plyn rubľami, ktoré získajú výmenou eur či inej meny v ruskej banke; Európska únia takýto model odmieta.
Zdržanlivé postoje majú mnohých kritikov
Maďarský premiér v predchádzajúcich dňoch odsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu a nevetoval sankcie Európskej únie voči Rusku pre jeho vojenskú agresiu.
Zdržal sa však priamej kritiky ruského prezidenta a odmietol myšlienku obmedzenia dovozu ropy a plynu z Ruska s tým, že by to zničilo maďarskú ekonomiku.
Maďarsko tiež, na rozdiel od väčšiny svojich spojencov v Európskej únii a ako jediný z únijných susedov Ukrajiny, odmietlo dodať Kyjevu zbrane, ani nedovolilo ich prepravu cez svoje územie.
Ukrajinský prezident Zelenskyj nedávno niekoľkokrát ostro kritizoval prístup maďarskej vlády k vojne vo svojej krajine.
S Orbánom si v minulých týždňoch vymenili niekoľko osobne ladených výpadov. V utorok ukrajinský prezident vyhlásil, že si šéf maďarskej vlády bude musieť vybrať medzi Moskvou a "zvyškom sveta".
Orbán pre svoj opatrný postoj k ruskej agresii proti Ukrajine čelí ojedinelej kritike svojich konzervatívnych a nacionalistických spojencov v Poľsku, poznamenal Reuters v skoršej správe o predvolaní ukrajinského veľvyslanca na maďarské ministerstvo zahraničia kvôli tomu, čo Budapešť považuje za urážlivé komentáre Kyjeva.
Štvornásobný premiér
Premiér Orbán a jeho strana minulý týždeň vyhrali štvrté parlamentné voľby v rade za sebou, a to aj zásluhou postoja "nie je to naša vojna, a tak zostaneme mimo nej".
Orbán dnes pred novinármi zdôraznil, že Maďarsko musí posilniť svoje strategické spojenectvo s Poľskom v rámci Európskej únie. V súčasnosti tvrdí, že si "počká" na list od Európskej komisie.
Tá proti nemu len dva dni po víťazstve vo voľbách spustila konanie za porušovanie princípov právneho štátu. V utorok to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Proti Maďarsku tak bude spustená doteraz nikdy nepoužitá procedúra podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy.
Premiér zároveň zdôraznil, že neustúpi tlaku, ktorý má Budapešť prinútiť k súhlasu s rozšírením sankcií proti Rusku aj na ropu a plyn. To označil za neprekonateľný limit.
Nejasné vyjadrenie k masakru v Buči
Na otázku ohľadom ukrajinského mesta Buča pri Kyjeve, kde boli po odchode ruských vojsk objavené desiatky zabitých civilistov, Orbán podľa agentúry AFP odpovedal spôsobom, ktorý sa vymyká z vlny západných odsúdení, a síce, že si treba všímať všetky vojnové zverstvá a tiež brať do úvahy, že "žijeme v ére rozsiahlych manipulácií."
Orbán požadoval nezávislé vyšetrovanie a vyzval na ochranu civilistov za "akúkoľvek cenu". Zábery z masakry v Buči v posledných dňoch otriasli celým svetom a motivovali mnohých členov západnej spoločnosti k ďalším krokom voči Ruskej federácii.