V rozhovore sa dozviete:
- Aký je reálny postoj Číny k Rusku
- Prečo je pre Peking Ukrajina dôležitým partnerom, koľko investoval do nej a na čom spolupracujú
- O čo ide Európe vo vzťahu k Číne
Priblížte nám, odkedy majú Rusko a Čína taký blízky vzťah.
Rusko sa zbližovalo s Čínou už od čias Gorbačova. V 90. rokoch bolo vyhlásené strategické partnerstvo medzi nimi a odvtedy sa ich politické a ekonomické vzťahy prehlbujú. Často sa hovorilo o tandeme, bloku alebo formujúcej sa aliancii predovšetkým proti Spojeným štátom na globálnej úrovni. Ideologicky to definujeme ako autoritársko-totalitný blok proti západnej liberálnej demokracii.
A je to aj „na papieri“... 4. februára vznikla deklarácia, v ktorej obe krajiny uznali priateľstvo „bez hraníc“. Bolo to len formálne alebo to zodpovedalo akejsi geopolitickej realite?
Dá sa očakávať bližší kontext o ruskej invázii na Ukrajinu, aj keď sme sa o tom nemohli dozvedieť z otvorených zdrojov. Ťažko si predstaviť, že Putin cestoval do Číny len pre olympiádu. Aj keď tá mala aj svoju politickú rovinu. V tom čase sa už vedelo, že sa ruské sily koncentrujú pri ukrajinských hraniciach, napriek tomu nás invázia prekvapila.
Zmenilo sa niečo vo vzťahoch medzi oboma krajinami po začatí ruskej invázie na Ukrajinu?
Medzinárodná situácia sa vyhrotila spôsobom, o ktorom nevieme presne povedať, do akej miery s ním Čína počítala. Zdá sa, že jej postoj k ruským nárokom vo východnej Európe, a špeciálne na Ukrajine, je dosť rezervovaný, pretože má rozvinutú svoju agendu v súvislosti s eurázijským megaprojektom novej Hodvábnej cesty a rovnako udržiava s Ukrajinou, Bieloruskom a Moldavskom strategické vzťahy. Okrem toho prispieva k rozvoju v rámci subregionálneho formátu 16 + 1, čo predstavuje jedenásť krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska, päť krajín západného Balkánu plus Čína. Čiže záujem tam je bilaterálny aj regionálny, a do toho sa musí vyrovnať s politikou Ruska, ktorá jej nie vždy vyhovuje.
Aj preto hrá Čína dvojitú hru? Čo to konkrétne znamená?
Ja by som povedal, že Čína má svoju vlastnú pozíciu a má na ňu právo. Skôr by som to nazval nejasnou ako dvojitou hrou, pretože v niektorých otázkach nedáva najavo jasné a razantné gestá alebo vlastné politické postoje. Tie môžeme zatiaľ len tušiť. Na ukrajinskú inváziu oficiálne používa neutrálne termíny. Môžeme si byť istí, že považuje ukrajinskú krí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.