StoryEditor

USA: NATO hrozí zánik

10.02.2008, 23:00
Na bezpečnostnej konferencii v Mníchove, ktorá je považovaná za najväčšiu svojho druhu, bolo horúco. O rozruch sa postaral americký minister obrany Robert Gates, ktorý varoval pred rozpadom Severoatlantickej aliancie, ak Európa nezvýši počet vojakov v Afganistane.

Spojené štáty tak dali jasne najavo, že nebudú "ťahať" boj proti terorizmu samy. "Nesmieme sa stať dvojvrstvovou alianciou, v ktorej sú takí, ktorí chcú bojovať, a tí, čo nie," varoval včera Gates. "Takýto vývoj, so všetkými jeho dosahmi na medzinárodnú bezpečnosť, povedie k rozpadu aliancie," zdôraznil asi pred 350 delegátmi.
Hovorca NATO James Appathurai nechcel včera pre HN komentovať Gatesove slová s tým, že tak urobí už dnes generálny tajomník aliancie Jaap de Hoop Scheffer. Podľa analytikov však americké hrozby treba brať vážne. "Je verejným tajomstvom, že USA už nemajú taký veľký záujem o udržanie aliancie ako v 90. rokoch. Spojené štáty sa od začiatku tohto tisícročia, najmä od irackej vojny, spoliehali na dočasné koalície. Aliancia už pre nich prestáva byť tým hlavným základným kameňom svetovej bezpečnostnej architektúry," povedal HN bezpečnostný expert Ivo Samson.

Nátlak na veľkých hráčov
Americký minister obrany Robert Gates vo svojom prejave v Mníchove narážal najmä na neochotu Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska alebo Turecka zvýšiť počet svojich vojakov v Afganistane. Spojené štáty taktiež od týchto "veľkých hráčov" aliancie požadujú, aby presunuli svoje jednotky na nepokojný juh krajiny, kde radikálne hnutie Taliban kladie najväčší odpor.
Šéf Pentagonu zároveň vyčítal Európe, že si jej obyvatelia málo uvedomujú hrozbu terorizmu, ktorá pochádza práve zo štátu, ako je Afganistan. Nebezpečenstvo zo strany islamských extrémistove podľa Gatesa hrozí bezprostredne aj európskemu kontinentu, a mal by sa tak viac zapojiť do boja proti terorizmu.
Pod velením NATO pôsobí v Afganistane vyše 41-tisíc zahraničných vojakov, z toho najviac - viac ako 15-tisíc - tam majú práve Spojené štáty. Druhá v poradí je Veľká Británia s viac ako 7 700 vojakmi. Svoje zastúpenie v misii NATO máme aj my. Slovenská jednotka pôsobí práve v nepokojnej oblasti Kandaháru. "V súčasnosti máme v Afganistane 56 príslušníkov multifunkčnej roty v Kandaháre, plus dvoch príslušníkov severne od Kábulu, ktorý sú súčasťou rekonštrukčných tímov, a troch ďalších príslušníkov v regionálnom centre na juhu, teda v Kandaháre," uviedol pre HN hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga. Keďže ide o ženijnú jednotku, priame boje sa našich vojakov netýkajú. "Projektujú a majú na starosti výstavbu infraštruktúry, inštitúcií a úrad," dodal Vanga. Slovensko už v minulom roku posilnilo svoju jednotku v Afganistane. Podľa Vangu však požiadavky na zvýšenie počtu vojakov sú permanentné na všetkých členov NATO.

Napätie v aliancii
Vystúpenie šéfa Pentagonu, ktorý hovoril o budúcnosti NATO, vyvrcholilo napätie v aliancii pre neochotu Európy posilniť svoje jednotky v Afganistane. Ak by došlo k rozpadu NATO, Európa by stratila svojho amerického ochrancu. "Európa zatiaľ nemá vlastnú armádu, nemá niečo ako je článok 5 NATO o kolektívnej ochrane (ak je napadnutý jeden štát aliancie, považuje sa to za útok na celé NATO, pozn. red.). Ak by Európa nemala za sebou USA, bola by vystavená bezpečnostným hrozbám a rizikám," uviedol Samson.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2022 22:57