Záujem o Sputnik V by mohlo mať 80-tisíc ľudíTASR
StoryEditor

Chcú ísť srbskou cestou. Maďari budú vyrábať Sputnik V

03.06.2021, 16:40
Autor:
TASRTASR
Podľa šéfa maďarskej diplomacie musia byť ešte uzatvorené rokovania o strategickej spolupráci.

Maďarsko sa principiálne dohodlo s Ruskom na tom, že mu ruská strana umožní technologicky vyrábať vakcínu proti novému koronavírusu Sputnik V a prípadne aj ďalšiu obdobnú ruskú očkovaciu látku.

Dal by sa očkovať Sputnikom? Takto odpovedal Igor Matovič:

Oznámil to vo štvrtok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po tom, ako sa v Petrohrade stretol s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom.

​Podľa šéfa maďarskej diplomacie musia byť ešte uzatvorené rokovania o strategickej spolupráci, po ktorých budú nasledovať rokovania o technologických záležitostiach.

"Dôležité je, že ruská i maďarská strana je otvorená tomu, aby sa zrejme koncom roka 2022 mohla v Maďarsku začať vyrábať vakcína na základe ruskej licencie," povedal Szijjártó.

Podľa jeho slov je možné očakávať rastúci záujem o ruskú očkovaciu látku, ktorá je taká populárna na východe sveta.

​​Šéf úradu vlády Gergely Gulyás vo štvrtok v Budapešti povedal, že v debrecínskom závode na výrobu vakcín, s ktorého stavbou sa už začalo, budú vyrábať v prvom rade maďarské očkovacie látky.

Szijjártó však v pondelok vyhlásil, že nový výrobný závod bude schopný vyrábať aj čínsku vakcínu, pričom Maďarsko prevezme celú výrobnú technológiu od čínskej spoločnosti Sinopharm.

Maďarsko sa pokúša ísť pri ruskej vakcíne tzv. srbskou cestou, avšak Srbsko je v tomto smere podstatne viac popredu, pretože výrobu Sputnika V spustí už koncom júna, konštatoval spravodajský server hvg.hu. Srbsko pritom už vo februári oznámilo, že začne - ako prvá európska krajina - vyrábať ruskú vakcínu.

16. máj 2022 10:15