Prinášame vybrané údaje o ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ, ktoré je už 40 dní obliehaný ruskou armádou:
- Strategicky položený prístav Mariupoľ na brehu Azovského mora je už 40 dní obliehaný ruskou armádou. Mesto je zdevastované ruským ostreľovaním a podľa starostu v dôsledku ruského ostreľovania zomrelo najmenej 10-tisíc civilistov.
Zbombardovaná pôrodnica aj divadlo
- Podľa agentúry AFP v meste zostáva asi 160-tisíc obyvateľov, odrezaných od sveta a trpiacich nedostatkom vody, potravín, elektriny a tepla. Európska únia nazvala blokádu Mariupoľa "masívnym vojnovým zločinom".
Ruské oddiely uzavreli mesto 2. marca, sedem dní po začiatku svojej invázie na Ukrajinu 24. februára.
- Dobytie mesta by Moskve umožnilo prepojiť Krym po súši so separatistickými územiami a zaistiť si úplnú kontrolu nad pobrežím Azovského mora. Ruské oddiely už predtým obsadili strategické prístavy Berďansk a Cherson.
- Veľké pobúrenie vo svete vyvolalo bombardovanie pôrodnice a detskej nemocnice v Mariupole 9. marca, pri ktorom prišli o život traja ľudia, vrátane jedného dieťaťa, a ďalších 17 osôb utrpelo zranenie.
Zástupca starostu mesta Serhij Orlov tiež oznámil, že ruské delostrelectvo zničilo nemocnicu s 300 lôžkami pre covidových pacientov a tiež stredisko pre odber krvi. Niektorí ruskí činitelia to označili za dezinformáciu a tvrdili, že sa v budove ukrývali ultranacionalisti.
Bombardovanie podľa miestnych úradov zničilo aj umeleckú školu.
- V polovici marca začali evakuácie obyvateľov mesta pomocou humanitárneho koridoru. Predchádzajúce pokusy o evakuáciu zlyhali.
- Mestská rada Mariupoľa 16. marca oznámila, že okupačné vojská zvrhli bombu mimoriadne ničivej sily na divadlo, kde sa ukrývali stovky obyvateľov, ktorí prišli o domovy. Zničená bola centrálna časť divadla a vstup do protileteckého krytu v budove.
Ruské ministerstvo obrany v ten istý deň poprelo, že by úder podnikla ruská armáda. Zástupca mariupoľského starostu Orlov skôr uviedol, že v okamihu útoku v kryte pod divadlom mohlo byť až 1 200 ľudí.
Vedenie mesta neskôr informovalo, že útok na divadlo by mohol mať približne 300 obetí. Moskva bombardovanie poprela a pripísala ho ukrajinskému pluku Azov, ktorý obkľúčené mesto bráni.
Svedectvá utekajúcich ľudí
- Kyjev 21. marca odmietol ultimátum ku kapitulácii zo strany Ruska. Ukrajina "nezloží svoje zbrane a neopustí mesto", uviedla vicepremiérka Iryna Vereščuková, zatiaľ čo ruské sily podľa svojho vyhlásenia už niekoľko dní bojovali s "ultranacionalistami" v centre mesta.
Ľudia, ktorým sa podarilo z obliehaného mesta uniknúť, popisovali tamojšie hrozné podmienky, kedy sa ľudia ukrývajú v pivniciach a na uliciach ležia mŕtve telá, ktoré nikto nemôže pochovať kvôli neustálemu bombardovaniu.
- Moskva 30. marca oznámila, že nasledujúceho dňa od desiatej hodiny otvorí humanitárny koridor "s priamou účasťou zástupcov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodného červeného kríža". Z Kyjeva 31. marca vyrazilo 45 autobusov na evakuáciu obyvateľov mesta.
Nasledujúci týždeň vicepremiérka Vereščuková oznámila, že sa podarilo evakuovať 556 ľudí.
Zakrývanie stôp aj možné chemické zbrane
- Mariupoľská mestská rada 6. apríla oznámila, že v obliehanom meste začali fungovať mobilné krematóriá, ktorými sa ruské invázne sily snažia zakryť stopy svojich zločinov spáchaných na miestnych civilistoch.
Do tejto činnosti sa vraj zapojili "kolaboranti" a ľudia z takzvanej Doneckej ľudovej republiky, teda proruského separatistického regiónu, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti prístavného mesta.
- Ukrajinský pluk Azov povedal, že ruská armáda v pondelok večer v Mariupole použila bližšie neupresnenú "jedovatú látku neznámeho pôvodu" zhodenú na obrancu mesta z nepriateľského dronu. Obete majú podľa neho problémy s dýchaním a pohybom.
Ukrajinské úrady informáciu doteraz nepotvrdili, médiá však v priebehu dňa varovali, že prerušení separatisti chemický útok zvažujú.
Posledná bitka
- Zástupca starostu Orlov v pondelok uviedol, že ukrajinské jednotky v miestnom prístave stále odolávajú ruskej prevahe.
Orlov poprel tvrdenia 36. brigády ukrajinského námorníctva, že ukrajinská armáda sa v Mariupole pripravuje na "poslednú bitku", pretože jej dochádza munícia. Proruskí separatisti zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky v pondelok oznámili, že majú Mariupoľ pod kontrolou.
Ukrajinská strana sa k tomu nevyjadrila a z nezávislých zdrojov správu nemožno overiť.
- Prístav Mariupoľ na severnom pobreží Azovského mora je významným prímorským letoviskom a tiež kľúčovým centrom ukrajinského obchodu. Nachádza sa v Doneckej oblasti asi 55 kilometrov západne od ruských hraníc a 85 kilometrov od separatistického Donecku, pred vojnou mal asi 440-tisíc obyvateľov.
Lákavý aj pre separatistov
- Mariupol sa nachádza v tesnej blízkosti východoukrajinských separatistických oblastí. Od júna do októbra 2014 bolo mesto správnym centrom Doneckej oblasti miesto Donecku, ktorý ovládli separatisti.
Hneď v máji 2014, teda mesiac po začatí vojny na východe Ukrajiny medzi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatistami podporovanými Moskvou, sa ukrajinskí vojaci stretli s proruskými separatistami v Mariupole a boje si vyžiadali desiatky mŕtvych na strane rebelov.
Proruskí povstalci začali ofenzívu na Mariupoľ v januári 2015.
- Mariupoľ a najmä jeho námorný prístav sa v novembri 2018 dostali do centra pozornosti kvôli incidentu v neďalekom Kerčskom prielive, ktorý oddeľuje Azovské a Čierne more. Ruské lode tam zadržali tri ukrajinské vojenské plavidlá a zajali 24 námorníkov.
Kyjev obvinil Rusko z pokusov zablokovať dôležitú námornú cestu, ktorá prístavy Mariupoľ a Berďansk spája s Čiernym morom.