TASR/AP
StoryEditor

Macron odmietol nazvať zverstvá ruských vojsk na Ukrajine genocídou

13.04.2022, 11:08
Autor:
TASRTASR
Francúzsky prezident zdôraznil, že je nutná opatrnosť vo vyjadrovaní.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol nazvať zverstvá, ktoré ruské sily páchajú na Ukrajine, "genocídou".

Keď v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu France 2 dostal otázku, či by rovnako ako šéf Bieleho domu Joe Biden v súvislosti so zabíjaním Ukrajincov ruskou armádou hovoril o "genocíde", Macron zdôraznil, že je nutná opatrnosť vo vyjadrovaní.

​"Bol by som opatrný, čo sa týka takýchto termínov, pretože tieto dva národy (Rusi a Ukrajinci) sú bratské. Chcem sa naďalej snažiť – ako je to len možné – zastaviť túto vojnu a obnoviť mier," zdôraznil Macron. "Nie som si istý, či eskalácia rétoriky slúži tomuto cieľu," dodal.

"Čo môžeme s určitosťou povedať, je, že situácia (na Ukrajine) je neprijateľná a ide o vojnové zločiny. Sme svedkami vojnových zločinov, ktoré sú na našom území – našom európskom území – bezprecedentné," povedal šéf Elyzejského paláca.

"Rusko jednostranne spustilo mimoriadne brutálnu vojnu, zistilo sa, že ruská armáda pácha vojnové zločiny a my musíme zistiť, kto je za ne zodpovedný," apeloval Macron.

Americký prezident Joe Biden v noci na stredu vyhlásil, že vojna, ktorú vedie Rusko na Ukrajine, sa rovná "genocíde". "Áno, nazval som to genocídou," povedal reportérom krátko pred nástupom na palubu lietadla Air Force One, ktorým sa z amerického štátu Iowa vrátil do Washingtonu. "Je to čoraz jasnejšie, že (ruský prezident Vladimir) Putin sa pokúša vymazať čo i len predstavu o tom, že by niekto mohol byť Ukrajincom.

Bidenove vyjadrenia ocenil na sociálnej sieti Twitter ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Pravdivé slová... Nazvať veci ich pravými menami je nevyhnutné, aby sme sa vzopreli zlu," napísal.
Genocídou nazvali činy ruských jednotiek na Ukrajine aj ďalší svetoví lídri vrátane britského premiéra Borisa Johnsona a poľského prezidenta Andrzeja Dudu, dodáva CNN.

01 - Modified: 2022-08-15 20:24:32 - Feat.: - Title: Ruský Roskosmos dnes predstavil model svojej plánovanej vesmírnej stanice 02 - Modified: 2022-08-15 22:05:04 - Feat.: - Title: Pozdravujem zo samotky, napísal Navaľnyj na internete. Ruského opozičného lídra do nej umiestnili na tri dni 03 - Modified: 2022-08-15 19:02:35 - Feat.: - Title: Scholz: Z Ruska uteká veľa ľudí, ktorí nesúhlasia s Kremľom. Zákazom vydávania víz im skomplikujeme útek 04 - Modified: 2022-08-15 17:55:08 - Feat.: - Title: Rusko pozastavilo dodávky náhradných dielov pre techniku ruskej a sovietskej výroby do nepriateľských štátov 05 - Modified: 2022-08-15 17:48:15 - Feat.: - Title: V Záporožskej elektrárni by nemala byť reč o demilitarizácii, ale o prímerí, presadzuje Moskva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
16. august 2022 06:41