Pri večerných televíznych Udalostiach ste vysielali z hotelového balkóna a za vami bolo vidieť tiché kyjevské námestie Nezávislosti. Občas sa rozozneli varovné sirény. Nemali ste strach, že začne ruská delostrelecká paľba alebo letecké bombardovanie?
Sirény húkali skoro každé dve hodiny. Keby som mal vždy bežať do krytu, nič by som neurobil. Širšie centrum Kyjeva bolo zasiahnuté len asi dvakrát, inak sa údery sústredili na severnejšie oblasti mesta, bližšie ruským pozíciám. Navyše fungovala protivzdušná obrana, preto sme sa s kameramanom snažili tieto situácie veľmi neprežívať.
Čo keby vás ukrajinské bezpečnostné sily obvinili, že ste sa napriek sirénam neuchýlili do krytu?
Taká povinnosť v Kyjeve nie je, napríklad na rozdiel od Izraela, kde sa pri sirénach beží do krytu úplne automaticky. Bezpečnostné zložky sa zameriavali na niečo iné – nevideli rady živo vysielané pohľady na centrum Kyjeva. Platilo to predovšetkým v prvých hodinách ruskej invázie. Vojaci mali obavy, že v prípade ruského úderu vysielaného online, by nepriateľ hneď videl, ako sa mu útok podaril. Kolegovia z Európskej vysielacej únie nám rozprávali, že jedného korešpondenta zložili vojaci na zem a jeho živé vysielanie prerušili.
Vám sa nič podobné nestalo?
Párkrát nás prišli do izby skontrolovať, keď preverovali, či v hoteli nie sú ruskí agenti a diverzanti. Najprv vošli vojaci so samopalmi, v helmách a nepriestrelných vestách, až po nich vstúpili ľudia v civile, ktorí preskúmali naše doklady.
Prečo ste striedali kolegov, ktorí z Ukrajiny reportovali v prvej fáze vojny?
Novinár, ktorý je nasadený tri týždne v konfliktnej oblasti, môže zvoľna strácať ostražitosť. Preto je dobré poslať na jeho miesto čerstvú silu. V danej chvíli som teda išiel ja, po dlhej dobe som ako reportér opäť zamieril do vojnovej oblasti. Jedným z dôvodov je aj to, že nemôžete na také miesto poslať neskúseného človeka, ktorý zatiaľ nič podobné nezažil.
Aký bol váš denný režim?
Vstávali sme s kameramanom okolo šiestej a väčšinu dňa sa venovali točeniu reportáží, niekedy sme to preložili aktuálnymi živými vstupmi do televízneho spravodajstva. V podvečer sme reportáže zostrihali a odoslali. Potom som z Kyjeva o siedmej hodine spolumoderoval Udalosti a občas o desiatej prispieval do Udalostí, komentárov. Večer už sa aj tak nedalo vonku nič točiť, od ôsmej do siedmej ráno platil zákaz vychádzania.
S kým ste sa museli dohovárať, kam môžete vyjsť natáčať a naopak, do akých miest vás nepustia?
Ukrajinské opatrenia sa zásadne zmenili krátko pred naším príchodom. Na začiatku vojny aj v dôsledku určitej neorganizovanosti púšťali vojaci novinárov blízko k bojovým líniám. Reportéri sa tak dostali napríklad až k zbúranému ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.