Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2007, 11:20

Zadržali údajného objednávateľa vraždy Politkovskej

Ruskí vyšetrovatelia zadržali údajného objednávateľa minuloročnej vraždy známej novinárky Anny Politkovskej, informoval ruský denník Komsomolskaja Pravda vo svojom sobotňajšom vydaní.

Podozrivým je bývalý predstaviteľ štátnej správy v Čečensku Šamil Burajev, tvrdí denník, pričom sa odvoláva na nemenované bezpečnostné zdroje. Polícia ho podľa denníka zadržala vo štvrtok a väzbu schválil súd v nasledujúci deň. Vyšetrovateľov údajne priviedol na Burajevovu stopu pracovník ruskej spravodajskej služby FSB Pavel Rjaguzov, ktorého rovnako vypočúvali v súvislosti s vraždou Politkovskej. Ruská polícia ani vyšetrovatelia zatiaľ k zverejneným informáciám nezaujali stanovisko.
Šamil Burajev pôsobil osem rokov vo funkcii predsedu Ačkoj-martanovského okresu v Čečensku. Z úradu ho odvolal v roku 2003 vtedajší prezident Achmet Kadyrov. Ruská generálna prokuratúra predtým oznámila, že vraždu Politkovskej si objednali osoby žijúce v zahraničí s cieľom destabilizovať situáciu v Rusku. Samotný čin mal vykonať čečenský gang, ktorý sa v Moskve špecializoval na nájomné vraždy. Polícia v súvislosti s vraždou zadržala v auguste desať osôb, medzi nimi aj päť príslušníkov ruských bezpečnostných služieb vrátane podplukovníka Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Pavla Rjaguzova. Niektorí zo zadržaných sa medzitým dostali na slobodu.

Annu Politkovskú zastrelili v októbri minulého roku v Moskve. Patrila medzi najrešpektovanejšie postavy ruskej žurnalistiky. Preslávila sa najmä kritikou prezidenta Vladimíra Putina a vojny v Čečensku. V knihe o čečenskom konflikte zdokumentovala násilnosti proti civilnému obyvateľstvu, ktorých sa masovo dopúšťali ruské jednotky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.