Raman PratasevičTASR/AP
StoryEditor

Pratasevičove vyjadrenia boli "očividne" vynútené, tvrdí Británia

04.06.2021, 16:51
Autor:
TASRTASR
Bieloruský štátny kanál ONT vo štvrtok odvysielal ďalšie video so zadržaným aktivistom Ramanom Pratasevičom.

Najnovší videozáznam, na ktorom sa zadržaný bieloruský opozičný novinár Raman Pratasevič opäť priznáva k organizovaniu protestov a chváli bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, je podľa britského ministra zahraničných vecí Dominica Raaba "znepokojujúci", pričom vyjadrenia novinára boli "očividne získané pod nátlakom".

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s tým, že rozhovor, ktorý o deň skôr odvysielal bieloruský štátny kanál ONT, už medzičasom odsúdila aj líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská či Nemecko. "Voči tým, ktorí sa podieľali na natáčaní, donucovaní a vedení rozhovoru musí byť vyvodená zodpovednosť," napísal Raab na Twitteri.

​Bieloruský štátny kanál ONT vo štvrtok odvysielal ďalšie video so zadržaným aktivistom Ramanom Pratasevičom. Ten sa na jeden a pol hodinovom videu opäť priznal k organizovaniu protestov, kritizoval bieloruskú opozíciu a uviedol, že si váži bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, po čom sa rozplakal.

Cichanovská označila Pratasevičové vyjadrenia za výsledok mučenia. Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert zase o rozhovore povedal, že je "absolútne hanebný".

Po zverejnení prvého obdobného videa sa mnohí domnievali, že sa polícia pomocou mejkapu snažila zakryť modriny na tvári Prataseviča.

Novinár preto tentoraz uviedol, že pred natáčaním videa ho nelíčili. Jeho rodičia však tvrdia, že na rukách mal teraz viditeľné modriny a rovnako ako aj štáb Cichanovskej sú presvedčení, že k najnovším vyjadreniam ho donútili mučením.

Prataseviča zadržali spolu s jeho ruskou priateľkou Sofiou Sapegovou 23. mája na letisku v Minsku po tom, ako bolo lietadlo spoločnosti Ryanair, ktorým cestovali z Atén do Vilniusu, donútené pristáť v Bielorusku – údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa však ukázali ako nepravdivé.

Bieloruské orgány vedú voči dvojici vyšetrovanie na základe podozrenia z organizovania masových nepokojov a akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok, a z podnecovania nenávisti voči príslušníkom bezpečnostných zložiek. Obom hrozí až 15 rokov väzenia.

01 - Modified: 2022-11-28 15:29:45 - Feat.: - Title: Náhla smrť dôležitého ministra vydesila Lukašenka. Nariadil vymeniť kuchárov a sluhov, tvrdí ruský politik 02 - Modified: 2022-11-27 18:15:00 - Feat.: - Title: Lukašenko vyzval Ukrajinu, aby si nekládla podmienky pre rokovania s Ruskom 03 - Modified: 2022-11-27 12:44:02 - Feat.: - Title: Kamila ruší funkciu dvorných dám, pomáhať jej budú spoločnice 04 - Modified: 2022-11-27 12:21:15 - Feat.: - Title: Je nepravdepodobné, že Rusko v Doneckej oblasti dosiahne prielom, tvrdí Británia 05 - Modified: 2022-11-26 14:59:46 - Feat.: - Title: Dlhoročný šéf bieloruskej diplomacie zomrel. Minsk smrť označil za nečakanú, jej príčina nie je známa
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. november 2022 18:25