StoryEditor

Chávez označil cirkevných lídrov za klamárov a zvrhlíkov

04.07.2007, 08:20
Autor:
SITASITA
Venezuelský prezident Hugo Chávez slovne napadol lídrov rímskokatolíckej cirkvi a pre spochybňovanie otvorenosti procesu ústavnej reformy ich nazval "klamármi" a "zvrhlíkmi".

"Zarmucuje ma, keď vidím ako títo biskupi katolíckej cirkvi klamú," povedal Chávez v prejave, ktorý vysielala celoštátna televízia. Prezident povedal, že Konferencia katolíckych biskupov prejavila začiatkom týždňa neznalosť, keď povedala, že ústavné reformy, ktoré navrhuje mimoriadny výbor ustanovený prezidentom, sú mimo dosah verejnosti. "Pre lásku božiu, ak to robíte v dôsledku neznalosti, tak premýšľajte. Ak to robia pre zvrátenosť, mali by radšej odložiť rúcha," povedal Chávez a na adresu cirkevných lídrov dodal: "Buď sú neznalí, zvrátení alebo perverzní."
Chávez osobné urážky používa pravidelne s cieľom zosmiešniť svojich kritikov. Adresátom jeho invektív sa stáva americký prezident George W. Bush, bývalý mexický prezident Vicente Fox či bývalý britský premiér Tony Blair. Výbor, v ktorého kompetencii je príprava návrhov ústavnej reformy, zatiaľ verejne neoznámil ani jednu z navrhovaných zmien, čím vyvolal kritiku skupín, ktoré tvrdia, že sú z procesu vylúčené. Členovia výboru tvrdia, že zložili prísahu o mlčanlivosti a verejnosť nemôžu o detailoch informovať, pokiaľ svoje odporúčania nepredstavia poslancom.
Arcibiskup Ubaldo Santana začiatkom týždňa povedal: "Nemyslíme si, že ústava by sa mala meniť v laboratóriu alebo v rámci uzavretých skupín." Predseda konferencie biskupov dodal: "Mala by sa do toho zapojiť celá krajina." Cirkev má na prevažne katolícku populáciu Venezuely značný vplyv. Niektorí cirkevní lídri sa obávajú, že reforma zasiahne do práv a slobôd venezuelských občanov. Jeden z Chávezových najhlasnejších kritikov z radov cirkevných hodnostárov Roberto Luckert pre televíziu Globovision TV v utorok povedal, že si myslí, že krajina smeruje k "vojenskej autokracii".

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. jún 2023 03:46