Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2008, 00:00

Gruzínsky prezident sa ujal kresla. Dá si repete

Gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho inaugurovali do prezidentského kresla. Už druhýkrát sa teda ujíma funkcie hlavy štátu. "Vyhlasujem pred národom a pred Bohom, že budem ochraňovať gruzínsku ústavu," prisľúbil staronový prezident. Saakašviliho opätovne zvolili do funkcie v predčasných voľbách tento mesiac. Voľbám predchádzali nepokoje za odstúpenie prezidenta, ktoré viedli k vyhláseniu výnimočného stavu v krajine. Preto Saakašvili vyhlásil skorší termín prezidentských volieb, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov získal 53 percent hlasov. "Mali sme najdemokratickejšie voľby v gruzínskej histórii a v týchto voľbách ste sa rozhodli pre jednotu Gruzínska a jeho demokratický rozvoj," vyhlásil Saakašvili. Spolu s voľbami sa konalo aj referendum o vstupe krajiny do NATO, s čím väčšina ľudí súhlasila. Opozícia však výsledky volieb odmietla prijať a pravidelne zvoláva protesty.
Svet Saakašviliho zvolenie akceptoval, kritiku si však neodpustilo Rusko. Gruzínsko vyhlásilo nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 199. Vzťahy s Ruskom sú odvtedy napäté, a to aj pre ruskú vojenskú prítomnosť v regióne. Minulý rok viedli konflikty k vzájomnému vyhosteniu diplomatov a vysokých vojenských dôstojníkov.
Problémom sú aj Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré sa snažia od Gruzínska odtrhnúť a prikláňajú sa k Rusku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.