Rusko je impérium a jeho prezident Vladimir Putin presvedčil jeho obyvateľov, že ich obkľúčil nepriateľský Západ. Dlho stupňoval svoje akcie, Západ mu ustupoval, a aj preto došlo k vojne na Ukrajine, hovorí Edward Lucas, bývalý šéf zahraničnej sekcie časopisu The Economist a autor termínu nová studená vojna.
Kto vyhrá plynovú vojnu? Potrebuje viac Európa ruský plyn, alebo Rusko európske peniaze? Prežije Európa bez ruského plynu? V stredu Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska a ďalšie krajiny môžu byť postihnuté rovnako.
Pokiaľ ide o zastavenie dodávok plynu do Poľska a do Bulharska, Poľsko môže krátkodobo mať so zastavením dodávok problém, ale dlhodobo nie. Môže brať plyn od Nemecka, čo je mimochodom ruský plyn, a má slušné množstvo plynu vo svojich zásobníkoch. Bulharsko sa s tým tiež vyrovná. Paradoxom je, že sa ruským terčom stalo Bulharsko, ktoré je v tomto konflikte, myslené v konflikte medzi Európou, ktorá sa postavila na ukrajinskú stranu vo vojne s Ruskom, a Kremľom, jedna z najneutrálnejších krajín, ktorá dokonca odmietala predávať zbrane Ukrajine.
Pokiaľ ide o celú Európu, je potrebné sa pozrieť na čísla. Zásobníky s plynom teraz už nie sú také prázdne, ako boli v zime a pred zimou. Dováža sa skvapalnený plyn. Sú tu menšie dodatočné dodávky plynu z Alžírska, ale bohužiaľ sa do ťažby a dodávok plynu z Alžírska investovalo menej, než by bolo vhodné. O trochu viac plynu ako predtým sa dá získať z Nórska a aj zo Spojených štátov. Ale aj keď Európa maximalizuje dovoz skvapalneného plynu, stále jej bude chýbať zhruba päť až desať miliárd kubických metrov plynu. Ak utne Rusko dodávky svojho plynu, bude to problém, každý bude musieť šetriť.
Čo znamená šetriť v tomto prípade?
Bude potrebné obmedziť kúrenie, bude potrebné obmedziť používanie klimatizácie a bude potrebné obmedziť (kvôli ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.