Reuters
StoryEditor

Ruské výdavky: nedarí sa im dodržiavať pôvodný plán, denne ich vojna stojí takmer miliardu

08.05.2022, 09:01
Autor:
ČTKČTK
Spoonts k výdavkom radí aj všetky vypálené rakety, napríklad riadené strely s plochou dráhou letu stoja každá okolo 1,5 milióna dolárov.

Rusko za vojnu Ukrajine denne vydá 900 miliónov dolárov. Uvádza to americký týždenník Newsweek s odkazom na šéfredaktora vojenského spravodajského serveru SOFREP Seana Spoontsa.

Ten do výdavkov Moskvy počíta platby vojakom bojujúcim na Ukrajine, zásobovanie muníciou a raketami a zabezpečenie opráv poškodeného vojenského materiálu.

Spoonts k výdavkom radí aj všetky vypálené rakety, napríklad riadené strely s plochou dráhou letu stoja každá okolo 1,5 milióna dolárov.

Sankcie sa nepočítajú

Jeho výpočet nezahŕňa ruské straty spôsobené ekonomickými sankciami, ktoré boli na Rusko uvalené. Podľa Bieleho domu tieto sankcie môžu zostať v platnosti, aj keby Rusko svoju armádu stiahlo.

​Rusku sa nepodarilo viesť vojnu podľa pôvodného harmonogramu, upozorňujú západní pozorovatelia. Hovorca Pentagonu John Kirby pripomenul, že Rusi všade na Ukrajine pri postupe narážajú na ukrajinský odpor.

Rusko za vojnu platí nielen finančne, ale aj veľkými ľudskými stratami, aj keď ich počet nezverejňuje.

Stanica CNBC už v marci uviedla, že Rusi budú pociťovať vplyv vojnových nákladov desiatky rokov. Ruská ekonomika by sa podľa CNBC mohla vrátiť do situácie pred 30 rokmi a nízka životná úroveň bude Rusmi sprevádzať nasledujúcich päť rokov.

Medzinárodný finančný inštitút, ktorý zastupuje firmy vo viac ako 70 krajinách, sa domnieva, že ruský hrubý domáci produkt sa tento rok zníži až o 15 percent.

Potopenie drahého krížnika

Časopis Forbes napísal, že iba potopenie ruského krížnika Moskva znamená stratu 750 miliónov dolárov. Podľa aprílových správ Ukrajinci od začiatku bojov zničili ruskej armáde 5000 kusov jej vybavenia, z ktorých najdrahšia bola práve loď Moskva.

​Kirby povedal, že napriek ohromným zbrojným nákladom sa Rusom nedarí zasahovať vybrané ciele presne riadenými strelami. Podľa hovorcu za tým môže byť napríklad neschopnosť ľudí, ktorí techniku ​​obsluhujú.

Vysoké náklady vojna znamená aj pre Ukrajinu. Jej prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že oprava infraštruktúry a náprava ekonomiky si vyžiada miliardy dolárov. Denník The Wall Street Journal odhadol tieto náklady až na 600 miliárd dolárov.

18. máj 2022 06:52