Reuters
StoryEditor

Ruskí vojaci ničia hroby staré dvetisíc rokov a vykrádajú z nich zlato. Je to strata pre celé ľudstvo, tvrdí Británia

08.05.2022, 18:09
Autor:
TASRTASR
Zástupcovia Britského múzea upozornili, že zničenie týchto pamiatok skytskej kultúry znamená stratu pre celé ľudstvo.

Ruskí vojaci vykrádajú skytské zlato a ničia skytské hroby staré viac ako 2 200 rokov. Ukrajinská kultúrna inšpekcia podľa denníka The Sunday Times zistila, že ruské jednotky poškodili pohrebné mohyly z prvého tisícročia pred naším letopočtom.

​Tieto kurgany môžu byť až 15 metrov vysoké a Rusi, ktorí na susednú Ukrajinu zaútočili 24. februára, si na nich v stepnom teréne urobili pozície pre svoje delostrelectvo. Zástupcovia Britského múzea upozornili, že zničenie týchto pamiatok skytskej kultúry znamená stratu pre celé ľudstvo.

Ukrajinské ministerstvo kultúry oznámilo, že hroby boli zničené v Chersonskej oblasti. Skytovia náležali ku kmeňom, ktoré od 7. storočia pred naším letopočtom obývali východ Európy, dnešnú Ukrajinu a juh Ruska.

Boli to bojovníci, nomádi a šikovní lukostrelci. Britské múzeum uvádza, že vymysleli nový typ luku z vrstiev rôznych druhov dreva. Mali blízko ku koňom a boli dobrými jazdcami.

​Múzeum, z ktorého poznatkov citoval denník The Jerusalem Post, tiež udáva, že Skytovia na koňoch bojovali, svoje telá zdobili tetovaním a hojne pili, čo vytváralo "sociálne putá medzi jedincami i kmeňmi".

23. máj 2022 21:58