StoryEditor

Poľskom otriasla tragédia dôstojníkov

24.01.2008, 23:00
Poliaci sa spamätávajú z nočnej mory. Prezident Lech Kaczynski včera vyhlásil trojdňový štátny smútok za obeťami havárie lietadla poľskej armády, ktoré sa v stredu podvečer zrútilo neďaleko mesta Miroslawiec.

Nešťastie neprežil nikto z dvoch desiatok ľudí na palube stroja EADS Casa C-295M. Tieto španielske lietadlá budú možno čoskoro lietať aj nad našimi hlavami. "Spoločnosť EADS Casa ich ponúkla slovenskej armáde, čakáme už len na to, kedy slovenské ministerstvo obrany vyhlási tender na nákup lietadiel," povedal pre HN španielsky veľvyslanec na Slovensku Miguel Águire de Carcer. Ubezpečil, že tieto lietadlá sú absolútne bezpečné.
Na rozhodnutie, ktoré lietadlá slovenská armáda nakúpi, sa zatiaľ ešte len čaká. "Vypracovali sme štúdiu a stanovili isté kritériá na lietadlá, ktoré sa budú obstarávať. V hre je viacero možných typov," uviedol pre HN hovorca slovenských ozbrojených síl Milan Vanga. Okrem Španielov sa o lukratívnu zákazku na nákup troch až štyroch lietadiel uchádzajú aj ďalšie spoločnosti. "Tender by mal byť vyhlásený niekedy v priebehu tohto roka," potvrdil pre HN hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela.

Medzi mŕtvymi generál
Lietadlo spadlo tesne pred pristátím do zalesnenej oblasti, niekoľko stoviek metrov pred letiskom. Okamžite po páde na zem začalo horieť. "Stroj viezol armádnych predstaviteľov, ktorí sa vracali z bezpečnostnej konferencie vo Varšave. Všetci zahynuli," uviedlo pre HN tlačové oddelenie poľského ministerstva obrany. Medzi mŕtvymi je i niekoľko vysokopostavených dôstojníkov. Zahynul generál Andrzej Andrzejewski, veliteľ leteckej brigády vo Swidwine, ako aj nadporučík Jerzy Pilat, veliteľ leteckej základne v Miroslawci.
Očití svedkovia hovoria o strašnom pohľade, ktorý sa im naskytol. "Lietadlo bolo rozbité na nepoznanie. Ľudia by nevedeli povedať, či je to lietadlo alebo stíhačka. Telá boli porozhadzované po okolí," hovorí svedok nehody, obyvateľ vojenského sídliska v Miroslawci. Iný tvrdí, že lietadlo sa pred pádom o niečo "zachytilo".
Príčiny nešťastia zatiaľ nie sú známe a viac-menej sa o nich iba špekuluje. Viac svetla by do prípadu mohli vniesť informácie z čiernej skrinky, ktorú našli na mieste havárie včera popoludní. Vyšetrovanie však môže trvať aj niekoľko mesiacov. Prácu odborníkom zrejme značne sťaží to, že mnohé dôležité stopy zničil požiar. Ak vylúčia technickú chybu, armáda obnoví prevádzku lietadiel tohto typu. Vylúčiť sa zatiaľ nedá ľudská chyba, predstavitelia armády však zdôrazňujú, že obaja piloti boli skúsení. K nehode mohlo podľa expertov prispieť zlé počasie.
K havárii stroja tohto typu došlo vôbec prvýkrát. Poliaci ich majú vo svojom leteckom parku 12. "Tieto lietadlá tvoria základ našich vzdušných síl v Iraku a Afganistane," informoval vojenský letecký špecialista Wojciech Luczak. Prevádzku strojov až do odvolania zastavili.

Omša za obete
Celé mestečko Miroslawiec je od stredy ponorené v smútku. "Je to veľká strata pre celé mesto. Všetci smútia za zosnulými. Za obete sa popoludní konala omša," povedala pre HN starostka mesta Elžbieta Rebecká-Sabaková. Na miesto sa ponáhľali sanitky, ktoré však išli zbytočne - všetci zomreli.
"Zahynuli vojaci, manželia a otcovia, to je najtragickejší výsledok tejto katastrofy," povedal poľský premiér Donald Tusk. Haváriu označil za obrovskú stratu pre poľské vojenské letectvo. Podľa odborníkov bude veľmi ťažké obnoviť káder.
Poliaci si obete uctia dnes napoludnie minútou ticha. V súvislosti s vyhlásením trojdňového štátneho smútku odvolali v krajine niektoré zábavné podujatia. Svetový pohár v skokoch na lyžiach v Zakopanom sa podľa organizátorov uskutoční, obmedzené však budú sprievodné kultúrne programy.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 05:55