StoryEditor

Rakúsko chce kontrolovať naše jadrové elektrárne

06.06.2008, 00:00
Autor:
ČTKČTK

Rakúšania, ktorí sú tradičnými odporcami atómovej energie, chcú kontrolovať naše Mochovce priamo na Slovensku. Podľa rakúskej ministerky zahraničia Ursuly Plassnikovej plánuje Rakúsko oficiálne posudzovať, či dostavba elektrárne v Mochovciach nemá nepriaznivé ekologické vplyvy. Po stretnutí so šéfom našej diplomacie Jánom Kubišom Plassniková povedala, že Rakúsko by malo dostať pozvánku na kontrolu Mochoviec, a to aj kvôli dobrým susedským vzťahom. "Chceme ubezpečiť našich partnerov, že to, čo chceme urobiť v Mochovciach, je absolútne bezpečné," povedal po stretnutí minister Kubiš.
Obaja ministri hovorili aj o elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Rakúsko už v minulosti zamietlo náš návrh na neskoršie odstavenie druhého bloku. Premiér Robert Fico sa dodnes netají svojim zámerom presvedčiť, aby sa Jaslovské Bohunice odstavili o niečo neskôr. Podľa Plassnikovej Rakúsko podobné snahy v Európskej únii nepodporí. "Vychádzame z toho, že dohody, ktoré boli podpísané o Bohuniciach, budú do bodky naplnené," povedala Plassniková.
Šéfovia diplomacií sa stretli iba deň po tom, ako došlo k vyhláseniu celoeurópskeho radiačného poplachu. Poplach spôsobila slovinská jadrová elektráreň Krško, kde došlo k strate chladiva. Podľa najnovších informácií však pri nehode nedošlo k žiadnemu úniku rádioaktivity a bezpečnosť ľudí nebola ohrozená.

25. máj 2022 15:00