Alexej NavaľnyjReuters
StoryEditor

Alexej Navaľnyj získal cenu za "odvahu", venoval ju politickým väzňom

08.06.2021, 22:24
Autor:
TASRTASR
Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Dcéra uväzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného prebrala v mene svojho otca v utorok cenu za "odvahu", ktorú mu udelili na Ženevskom summite o ľudských právach a demokracii za odvahu čeliť vláde ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovali o tom agentúry AP a AFP a portál Meduza.io.

"V liste ma otec poprosil venovať túto cenu všetkým politickým väzňom v Rusku a v Bielorusku. Napísal, že 'Väčšina z nich sa sa nachádza v oveľa horšej situácii ako ja, pretože nie sú takí známi. No musia vedieť, že nie sú sami a zabudnutí. Musíme si pamätať tých, ktorí bojujú za našu slobodu, a musíme pomáhať ich blízkym a podporovať ich rodiny'," citovala Daria Navaľná slová svojho otca z listu, ktorý jej poslal z väzenia.

Navaľná vystúpila na summite prostredníctvom videohovoru.

"Nebudem klamať... je mi smutno, že preberám túto cenu. Na miesto mňa tu mal byť môj otec. No ten je v ruskom väzení jednoducho za to, že hovorí to, v čo verí, a za to, že neumrel vtedy, keď to chcela ruská vláda... My, (ruskí) občania rozhodneme o tom, kto a ako dlho bude vládnuť v našej krajine, a budeme chrániť svoje práva a slobody," uviedla Navaľná na záver svojho vystúpenia.

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.

Vo februári Navaľnému zmenil súd v Moskve pôvodne podmienečný trest odňatia slobody vynesený v kauze Yves Rocher na nepodmienečný. Vo väzení tak politik strávi dva roky, šesť mesiacov a dva týždne. Prepustený by tak mal byť koncom júla alebo začiatkom augusta 2023.

01 - Modified: 2023-02-28 11:10:47 - Feat.: - Title: Navaľnyj žiada, aby mal vo väzení životné podmienky ako iní väzni. Nemá ani riadny prístup k teplej vode 02 - Modified: 2023-02-20 19:50:04 - Feat.: - Title: Rusko smeruje na Ukrajine k porážke. Malo by začať platiť reparácie, vyhlásil Navaľnyj 03 - Modified: 2023-01-13 14:33:41 - Feat.: - Title: Nemecko žiada okamžité poskytnutie zdravotnej starostlivosti Navaľnému 04 - Modified: 2023-01-12 22:33:26 - Feat.: - Title: Chorému Navaľnému už podávajú antibiotiká, dostane aj dva hrnčeky vriacej vody navyše 05 - Modified: 2023-01-12 06:15:00 - Feat.: - Title: Navaľnyj tvrdí, že ho vo väzení úmyselne nakazili a nechcú mu poskytnúť liečbu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. marec 2023 20:21