StoryEditor

Kundera v 50. rokoch udal muža, ktorému hrozila smrť

13.10.2008, 00:00

Svetoznámy spisovateľ českého pôvodu Milan Kundera v najtvrdších rokoch komunistickej totality udal mladého človeka. Správu priniesol internetový portál aktuálne.cz, ktorý sa odvolával na časopis Respekt. Mladému odbojárovi hrozila smrť, nakoniec prežil 14 rokov v najhorších komunistických žalároch.
Doteraz neznámy dokument z archívov dokazuje, že vtedajší študent Kundera išiel na políciu a udal, že s ním na internáte býva podozrivý človek, známy jeho kamarátky.
Mladého Miroslava Dvořáčka obratom zatkla polícia. Žalobca pre neho, ako bolo v roku 1950 zvykom, následne žiadal trest smrti. Zatknutý muž bol jedným z emigrantov roku 48, ktorý sa do Prahy vrátil v službách exilových odbojárskych buniek. Dostal 22 rokov väzenia, nakoniec ho prepustili po štrnástich rokoch a v roku 1968 emigroval do Švédska.
Kundera, ktorý momentálne žije vo Francúzsku a s médiami nekomunikuje, na odhalenie zatiaľ nereagoval.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 03:47