Európsky parlament dnes definitívne schválil zavedenie covidových certifikátov, takzvaných covidových pasov, ktoré by mali ľuďom od začiatku júla uľahčiť cestovanie za hranice.
Pozrite si, ako bude vyzerať slovenská verzia covid pasu:
Výrazná väčšina europoslancov podporila pravidlá, vďaka ktorým budú musieť bezplatné osvedčenia o očkovaní, negatívnom teste či prekonanej chorobe vydávať a uznávať všetky únijné krajiny.
Potvrdenie na uľahčenie cestovania
Podľa poslancov bude zavedenie certifikátov zásadným krokom k obnoveniu slobody pohybu a pomôže nielen turistom, ale aj cezhraničným pracovníkom či študentom. Hladké zavedenie systému bude teraz na členských krajinách.
Schválené pravidlá obyvateľom EÚ zaručujú, že ich krajina im na požiadanie bezplatne vydá digitálne či papierové osvedčenie, vďaka ktorému budú môcť až na výnimky bez ďalších podmienok cestovať do iných únijných štátov.
Certifikáty budú k dispozícii plne očkovaným ľuďom, majiteľom čerstvých PCR či antigénnych testov s negatívnym výsledkom či ľuďom, čo v poslednom polroku chorobu prekonali.
Za testy sa môže platiť
Europoslanci schválili nariadenie o pasoch pomerom hlasov 546 ku 93. Ich konečné potvrdenie je na členských krajinách, ktoré majú v rukách aj zavedenie systému. Niektorí poslanci pritom pred hlasovaním dávali najavo obavy z niekoľkých úprav, ktoré si pri vyjednávaní o certifikátoch presadili členské krajiny.
Štáty budú môcť vo výnimočných a odôvodnených prípadoch vyžadovať po majiteľoch pasov dodatočné podmienky ako sú napríklad karantény. Štáty navyše nemajú povinnosť poskytovať ľuďom na účely certifikátu bezplatné testy, o ktoré usilovali poslanci, aby predišli diskriminácii neočkovaných.
Testy majú byť "cenovo dostupné", množstvo štátov pritom počíta s rôznou mierou bezplatných testov, na ktoré prispeje Európska komisia 100 miliónov eur z únijných peňazí.
Otázniky okolo Sputnika
Krajiny budú musieť uznávať všetky vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA), budú však dobrovoľne môcť akceptovať aj ďalšie preparáty ako ruský Sputnik V.
Práve okolo vakcíny, ktorú vo veľkom využíva Maďarsko a očkovať s ňou začalo aj Slovensko, sa pri zavádzaní certifikátov čakajú debaty. Niektoré krajiny už dali najavo, že ju až do schválenia EMA uznávať nehodlajú.