Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2021, 19:07 Aktualizované dňa 20.05.2021 o 20:22

Únia sa dohodla na covid pasoch, majú uľahčiť cesty od začiatku leta

Osvedčenie bude obsahovať minimálne nutné množstvo osobných údajov a nebude nutnou podmienkou pre cesty cez hranice.

Bratislavské letisko, koronavírus
Zdroj: ilustračná snímka TASR/Jakub Kotian

Ľudia v Európskej únii budú zrejme pred začiatkom letných prázdnin môcť začať využívať na uľahčenie ciest cez hranice takzvané covid pasy.

Zástupcovia členských krajín a Európskeho parlamentu dnes po niekoľkých dlhých rokovaniach dospeli ku kompromisu, ktorý počíta so zavedením bezplatného certifikátu v digitálnej či papierovej podobe.

Na jeho získanie budú ľuďom k dispozícii cenovo dostupné covidové testy. Krajiny Únie by až na výnimky nemali pre majiteľov osvedčení zavádzať dodatočné podmienky ako napríklad karantény.

Oznámil to hlavný parlamentný vyjednávač Juan López Aguilar.

EÚ s postupujúcim očkovaním proti covidu-19 chystá letné oživenie cestovného ruchu, ktorý patrí k odvetviam najviac postihnutým pandemickými obmedzeniami.

Na žiadosť zvlášť juhoeurópskych štátov, ktoré dúfajú v letný návrat turistov, vyrokovali inštitúcie EÚ parametre spoločného cestovného certifikátu.

Jednoduchšie cesty cez hranice, ktoré teraz výrazne komplikuje nákaza, umožní ľuďom očkovaným, tým s negatívnym testom či s protilátkami po prekonaní choroby.

Europoslanci požadovali, aby v rámci osvedčení boli ľuďom k dispozícii bezplatné testy. Kým očkovanie je totiž v krajinách Únie zadarmo, testy pred cestami do zahraničia sa väčšinou platia. Niektoré štáty únie však nechceli na túto podmienku bez výhrady pristúpiť.

Dohodnutý kompromis nakoniec počíta s "dostupnými testami", v ktorých úhrade pomôžu štátom fondy. Európska komisia podľa Lópeza Aguilara vyhradí na testovanie 100 miliónov eur a v prípade potreby bude mať v rezerve aj ďalšie financie.

Predmetom sporu boli aj dodatočné reštrikcie, ktoré chceli niektoré krajiny s certifikátom spojiť, čo by podľa mnohých europoslancov bolo proti jeho zmyslu.

Schválená dohoda podľa Lópeza Aguilara síce umožňuje štátom svoje obmedzenia zaviesť, avšak iba vo výnimočných prípadoch, ako je opätovné rýchle šírenie vírusu.

Osvedčenie bude obsahovať minimálne nutné množstvo osobných údajov a nebude nutnou podmienkou pre cesty cez hranice, len ich uľahčí.

Europarlament by mal zavedenie pasov definitívne schváliť na plenárnom zasadnutí v prvej polovici júna, súhlas členských krajín môže prísť vzápätí. Podľa komisie by mohli byť covido pasy v prevádzke do konca júna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.