Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2007, 22:26

Každá rodina obetí útokov na vlaky dostane 900 tisíc eur

Každá rodina 191 obetí útokov na madridské vlaky z roku 2004 dostane kompenzácie v hodnote 900 000 eur. Vyplýva to z rozsudku, ktorý v stredu vyniesli nad obvinenými z útoku. Rovnakú sumu dostane aj rodina policajta, ktorý bol zastrelený v apríli 2004 pri operácii, počas ktorej sa siedmi podozriví vyhodili do vzduchu v byte na madridskom predmestí.

Madridský súd v stredu usvedčil 21 z 28 obvinených z prípravy útokov, z ktorých troch, Džamala Zúgama, Othama el-Gnaúíha a Josého Emilia Suareza Trashorrasa, odsúdili na viac ako 40 tisíc rokov väzenia každého, aj keď podľa španielskych zákonov si odsedia maximálne 40 rokov. Títo traja odsúdení musia podľa verdiktu kompenzácie v celkovej hodnote 172,8 milióna eur vyplatiť. Ak sumu nebudú schopní zaplatiť, vyplatí ju španielsky štát.

Štyria ďalší hlavní podozriví dostali menšie tresty v dĺžke 10 až 18 rokov. Štrnásť osôb bolo uznaných vinnými za menšie obvinenia ako príslušnosť k teroristickej skupine. Protiteroristický súd oslobodil sedem osôb, medzi nimi aj jedného z hlavných podozrivých. Prekvapujúco oslobodený Rubáí Usmán Sajjid Ahmad alias Egypťan Muhammad bol obvinený z pomáhania pri organizácii útoku inšpirovaného al-Kájdou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.