Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2021, 12:18

Covid-19: Prvou dávkou vakcíny zaočkovali v Únii polovicu dospelých, najviac na Malte a v Maďarsku

V súčasnosti má v únii prvú dávku 185 miliónov dospelých a obe dávky 95,7 milióna ľudí.

Covid-19: Prvou dávkou vakcíny zaočkovali v Únii polovicu dospelých, najviac na Malte a v Maďarsku
Zdroj: TASR/Matthias Bein/dpa via AP

Prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 zaočkovali v Európskej únii už polovicu dospelej populácie. Obe dávky dostala viac ako štvrtina ľudí žijúcich v Európskej únii. Vyplýva to z údajov Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC).

V súčasnosti má v únii prvú dávku 185 miliónov dospelých a obe dávky 95,7 milióna ľudí. Najviac občanov majú zaočkovaných na Malte a v Maďarsku, kde prvú dávku dostalo vyše 63 percent dospelého obyvateľstva a druhú dávku takmer polovica populácie.

Na Slovensku dostalo aspoň jednu dávku 41,4 percenta dospelých a oboma dávkami zaočkovali vyše 22 percent dospelej populácie.

V členských štátoch distribuovali od konca vlaňajšieho decembra 324,1 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu, pričom podaných ich bolo celkovo 276,1 milióna.

V súčasnosti sú v celej únii schválené štyri preparáty. Najpoužívanejšou je vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech s 212 miliónmi dodaných dávok. Nasledujú očkovacie látky od AstraZenecy (63,3 milióna), Moderny (29,9 milióna) a Johnson & Johnson (10,4 milióna).

V celej únii zaočkovali vo vekovej kategórii 80 a viac rokov aspoň prvou dávkou protikoronavírusovej vakcíny 80,6 percenta ľudí. Obe dávky podali v tejto vekovej skupine 70,8 percentám občanov. V krajinách ako Dánsko, Španielsko a Írsko zaočkovali prvou dávkou 100 percent ľudí starších ako 80 rokov, označovaných za prioritnú populáciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.