Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2021, 15:00

AstraZeneca by mala pri vakcíne uvádzať varovanie pred vzácnou cievnou chorobou, vyzýva EMA

Pri syndróme deravých kapilár dochádza k úniku krvi do okolitého tkaniva, svalov či telových dutín.

AstraZeneca by mala pri vakcíne uvádzať varovanie pred vzácnou cievnou chorobou, vyzýva EMA
Zdroj: Reuters

Spoločnosť AstraZeneca by mala k možným vedľajším účinkom svojej vakcíny proti covidu-19 doplniť syndróm deravých kapilár.

Vyzval ju k tomu dnes Výbor pre hodnotenie rizík Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Liekový regulátor tiež odporučil, aby vakcínu nepoužívali ľudia, ktorí týmto vzácnym cievnym ochorením trpia alebo trpeli.

EMA dnes tiež oznámila, že pokračuje v skúmaní niekoľkých prípadov zápalových ochorení srdca, ktoré sa objavili po vakcinácii prípravku od rôznych výrobcov.

Pri syndróme deravých kapilár dochádza k úniku krvi do okolitého tkaniva, svalov či telových dutín.

Chorobu sprevádzajú opuchy a pokles krvného tlaku. EMA súvislosť medzi týmto ochorením a vakcináciou študuje od apríla u šiestich pacientov, u ktorých sa syndróm deravých kapilár prejavil po očkovaní.

Vakcína od AstraZenecy bola už skôr daná do súvislosti so vzácnym vznikom krvných zrazenín, podľa zdravotníckych úradov však jej prínos prevažuje nad rizikami.

EMA sa tiež zaoberá prípadmi zápalu srdcového svalu (myokarditídy) a zápalu osrdcovníka (perikarditídy), ktoré sa prejavili po očkovaní vakcínou od AstraZenecy aj výrobcov Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson.

Medzi príznaky týchto ochorení podľa agentúry AP patria často krátkodobé ťažkosti s dýchaním a bolesti na hrudi.

"Je potrebné ďalšie vyhodnotenie, aby sme určili, či je tu príčinná súvislosť s vakcínami," uviedla EMA, podľa ktorej by výsledky mali byť dostupné budúci mesiac.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.