Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2009, 00:00

Obama vyhlásil národnú pohotovosť

Amerika prežíva od víkendu stav národnej pohotovosti. Vyhlásil ho prezident Barack Obama (na snímke) pre čoraz rýchlejšie šírenie obávanej prasacej chrípky.

Barack Obama, prezident USA
"Pandémia roku 2009, vírus H1N1, sa čoraz rozširuje. Počet nakazených sa na mnohých miestach v celej krajine rýchlo zvyšuje a existujú predpoklady, že pandémia preťaží zdroje zdravotnej starostlivosti v niektorých oblastiach,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Obama.

V dôsledku tohto opatrenia budú môcť zdravotníci postupovať proti hrozbe rýchlejšie, účinnejšie a bez zbytočných byrokratických prekážok, podobne ako napríklad pri hurikánoch. Súčasťou opatrení by malo byť aj zriadenie dodatočných zdravotníckych centier mimo nemocníc, ktoré by zabezpečovali starostlivosť o nakazených ľudí.

Vírus prasacej chrípky sa podľa amerického Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu rozšíril už do 46 z celkovo 50 štátov USA. Podľa oficiálnych údajov ochorelo v USA na spomínaný typ chrípky vyše 21-tisíc ľudí, z toho viac ako tisícka chorobe aj podľahla. To sú však len ohlásené prípady, takže skutočné číslo môže byť oveľa vyššie.

Americká vláda už odklepla nákup 250 miliónov vakcín. S očkovaním by sa malo začať čo najskôr.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.